William Shakespeare: Sen noci svatojánské. Komedie o tajích a nevyzpytatelnosti lásky

3. březen 2024

Václav Voska a Vladimír Ráž jako soci v lásce, František Filipovský jako nadšený ochotník Klubko, Jaroslava Adamová jako Puk a řada dalších vynikajících herců v inscenaci z roku 1950. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Rozhlasová úprava a režie: Josef Bezdíček
Osoby a obsazení: Theseus (Vladimír Leraus), Egeus (Karel Pavlík), Lysandr (Václav Voska), Demetrius (Vladimír Ráž), Filostrates (Vladimír Hrubý), Kdoulička (Rudolf Deyl ml), Švihlík (Ludvík Řezníček), Klubko (František Filipovský), Pískálek (Antonín Jedlička), Tlamička (Josef Hlinomaz), Hladolet (Artuš Kalous), Hippolyta, královna Amazonek (Jindra Hollmanová), Hermie, Egeova dcera (Saša Myšková), Helena (Drahomíra Hůrková), Oberon (Vítězslav Vejražka), Titanie (Ludmila Stambolieva), Puk (Jaroslava Adamová) a další
Dramaturgie: Josef Hlavnička
Překlad: Erik Adolf Saudek
Natočeno: 1950

V Shakespearově komedii se díky magickým kouzlům propletou příběhy zamilovaných milenců, lesních elfů, athénských řemeslníků i rozhádaných mýtických vládců. Děj se přenáší z paláce aténského knížete do nedalekého lesa a ráno se vrací do města. Je to komedie o tajích a nevyzpytatelnosti lásky, o magii přírody a také je to hold divadlu.

Připomeňme, že Jaroslava Adamová si zopakovala úlohu, kterou ve Frejkově úspěšné inscenaci v Městském divadle na Vinohradech v roce 1947 vstoupila do širšího diváckého povědomí. Se slavným Trnkovým filmem zase inscenaci spojuje autor vynikající scénické hudby Václav Trojan.

autor: Josef Bezdíček
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.