Daniela Fischerová: Čeho se bojí Mistr. Drama člověka, který nedokázal zůstat stranou válečných hrůz a uprostřed rozpoutaného násilí být jen divákem

14. květen 2024

Dne 15. května by se dožil 90 let divadelní, filmový a rozhlasový herec Vladimír Brabec. Připomeneme si ho v roli emeritního operetního režiséra ve hře Daniely Fischerové. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Osoby a obsazení: Mistr (Vladimír Brabec), Anděla (Zdenka Hadrbolcová), Hoch (Jiří Ornest), Bucek (Ladislav Potměšil), jeho kolega (Miroslav Středa), Dáma (Eva Klepáčová), dále účinkují Miloš Hlavica, Jindřich Narenta, Jaroslava Drmlová, Ladislav Brothánek a Josef Červinka
Dramaturgie: Josef Hlavnička
Režie: Josef Červinka
Natočeno: 1990

Vladimír Brabec se do povědomí většiny českých diváků se zapsal jako titulní hrdina seriálu Třicet případů majora Zemana, někteří si připomenou jeho dlouholeté angažmá v činohře Národního divadla v Praze. Stranou by ale nemělo zůstat ani jeho účinkování v rozhlase. Vždyť jednou ze svých prvních spoluprací – postavou Járýnka z Aškenázyho Bylo to na váš účet – se Vladimír Brabec podílel na jedné z nejlepších českých rozhlasových inscenací.

Z dalších rolí připomeňme Divadelního krále v Hamletovi, inženýra Fabryho v Čapkově R.U.R., Duvala v Nezvalově Manon Lescaut, psychiatra v černé komedii To by se psychiatrovi stát nemělo, doktora ve Vlčí jámě Jarmily Glazarové, titulní roli v Čapkově Loupežníkovi, ředitele varieté Lotrova z Mistra a Markéty Michaila Bulgakova, Josefa Hrdinu ve hře Jana Vedrala Delfy aneb Rozhlasový spotřební Oidipús. Vytvořil inspektora Janviéra v případech komisaře Maigreta, ale také se podílel na rekonstrukci Burianovy Vojny z roku 1967.

Vladimíra Brabce si připomeneme inscenací hry Daniely Fischerové Čeho se bojí Mistr. Její děj nás zavede do období druhé světové války. Vladimír Brabec hraje emeritního operetního režiséra, který se nastěhuje do bytu po zemřelém psychiatrovi. Ač se jinak snaží naprosto izolovat od světa venku, jeho divadelní naturel mu nedovolí nereagovat na telefonáty určené původnímu nájemníkovi. Touto rolí se nechá příliš unést a nakonec nedokáže zůstat pouhým divákem.

Přestože se jedná o autorčinu rozhlasovou prvotinu (napsala ji už v roce 1978), realizace se vzhledem k politickým poměrům hra dočkala až v roce 1990, kdy ji natočil režisér Josef Červinka.

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.