William Saroyan a jeho návštěva na FF UK v Praze roku 1980

18. červen 2016

Kuriózní historka z období normalizace o setkání studentů a pedagogů Filozofické fakulty Univerzity Karlovy s velkým zahraničním spisovatelem.

„Ti hlupáci vědí, proč nechtějí lidem umožnit styk s velkými,“ poznamenal si do deníku autor příspěvku doc. Tomislav Volek po besedě se slavným americkým spisovatelem. Setkání studentů se Saroyanem se odehrálo v atmosféře hluboké normalizace a provázela ho řada kuriózních situací. Vedle toho autor připomíná některé silné momenty spisovatelova díla a uzavírá: Dnes u nás Saroyan patří k nejčtenějším americkým spisovatelům 20. století. Německá literární věda ho neprávem označuje za sentimentálního a čeští literární vědci to po ní často opakují, nerozlišujíce citovost a sentiment. Důležitější ovšem je, že Saroyanova Lidská komedie se u nás dočkala už sedmi vydání.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.