Jediná myšlenka vyplní nekonečno. Výběr z básní a mystických vizí Williama Blakea
Souzvuk z básní a mystických vizí anglického malíře a spisovatele Williama Blakea s hudbou vybranou v inspiraci blakeovskými názvuky Jima Jarmushe a Neila Younga. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Dílo Williama Blakea, slavného mystika a vizionáře anglického umění přelomu 18. a 19. století, představuje pro vltavský Souzvuk básník Adam Borzič: „Anglický básník, malíř, grafik a tiskař patří k nejpozoruhodnějším postavám onoho zvláštního období evropské kultury, kdy rozjasněný Věk rozumu začíná vrhat první stíny, a z nichž se postupně rodí romantická revolta. Blake ovšem do žádné doby úplně nezapadá. Za života takřka neznámý, vnímaný spíše pro své tiskařské a ilustrátorské dílo, v podstatě nepochopený, i nejzajímavějšími romantiky svého věku pokládaný za blázna, se až po smrti stane zářivou kometou vizionářské poezie, která skrze něj mluvila slovem i obrazem. Až mnohem později se k básníkovi přihlásí další literární a umělecké generace, symbolisty počínaje až k beatníkům, kteří se už nezaleknou jeho díla plného andělů a duchů, kosmických sfér a erotu, jeho mysticismu i revolučního naturelu, v osobním i společenském smyslu.“
V reprezentativním výběru z kratších i delších Blakeových básní a textů se setkáte s nejrůznějšími polohami tohoto londýňana, který inspiroval romantiky, beatníky i další tvůrce, jimž bylo vlastní obhajovat iracionalitu v umění i životě. Setkáte se s autorem, který dává hlas dětským kominíčkům – sirotkům prodaným na zlézání a vymetání komínů, jejichž život byl děsivý i mimo komíny a jejichž smrt číhala na každém pracovním kroku. Poznáte veršotepce, který hájí každý život proti zkostnatělé věrouce kostelů či zavedené morálce.
Čtěte také
Básníka, který žasne nad krásou a spletitostí světa (vzpomeňme jeho snad nejslavnější báseň Tygr, žasnoucí nad krásou ve spojení s krutostí, o které psal také Jorge Luis Borges). Malíře, který v extatických vizích nahlíží skrz trhliny zdánlivých pořádků metafyzickou podstatu světa. Který si tyká s anděli a bohy i s ďábli. Který večeří s proroky Izajášem a Ezechielem a rozmlouvá s nimi o zjevené Pravdě a pravdivosti Zjevení. Autora, který by se bez majuskul ve svém díle neobešel.
Krátké básně ze souborů Zpěvy nevinnosti a Zpěvy zkušenosti uvádíme v nových překladech Sylvy Ficové, dále zazní také cyklický symbolický příběh Duševní poutník či fascinující, chrlivá báseň Proroctví nevinnosti v překladech Zdeňka Hrona a v podání Ivana Řezáče, Ivany Uhlířové a Ondřeje Brouska. Hudebně pak připomeneme blakeovské variace Neila Younga a Jima Jarmushe z filmu Dead Man.
Související
-
Adam Borzič: S Thomasem Moorem v alchymické nádobě duše
Minule jsme zažili let svobodného ducha, tentokrát se ponoříme se do alchymické nádoby duše, jak ji poznávám v díle amerického psychoterapeuta Thomase Moora.
-
Marcel Proust: Jean Santeuil. Předobraz Hledání ztraceného času je velkým literárním objevem
Jiří Hromada čte z nedokončeného románu, který byl objeven a vydán až mnoho let po autorově smrti. Jean Santeuil je považován za první náběh k Hledání ztraceného času.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka