W. G. Sebald: Campo Santo. Korsické úvahy německého spisovatele
Fragmenty z připravované, ale nikdy nevydané prózy o Korsice z pera německého literárního vědce a spisovatele. Účinkuje Aleš Procházka. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Winfried Georg Sebald se narodil v Německu, ale od roku 1970 žil v Británii, kde mj. působil jako profesor evropské literatury na University of East Anglia a ředitel Britského centra literárního překladu. Je autorem prozaických titulů, dvou svazků poezie a řady literárních esejů a studií. Patří mezi ty spisovatele, jejichž dílo je sice čtenářsky náročné, ale také podnětné, obdivované, interpretované a v neposlední řadě překládané. U nás vycházejí jeho knihy díky Radovanu Charvátovi, vyšly například tituly Vystěhovalci, Byt ve venkovském domě nebo Pocity.Závratě.
Ústředními texty knihy Campo Santo jsou čtyři fragmenty z připravované obsáhlé, ale nikdy nevydané prózy o Korsice. Text vyšel posmrtně, autor zemřel roku 2001 při automobilové nehodě.
Související
-
Paměť a bolest v úvahách ze „svatého pole.“ Kniha esejí W. G. Sebalda míří za českým čtenářem
Německý literární vědec a spisovatel Winfried Georg Sebald zemřel v roce 2001 při tragické autonehodě. Posmrtný soubor esejí Campo Santo přeložil Radovan Charvát.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.