Výzkum řeky Urubamby

22. listopad 2010

Údolí řeky Urubamba v Peru je známo především díky blízké světoznámým ruinám předkolumbovského města Inků Machu Picchu v peruánských Andách.

Tuto oblast často postihují extrémní srážky a v jejich důsledku záplavy a sesuvy půdy - a právě ty už 10 let zkoumají čeští geografové a goelogové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd. Jak v příspěvku Jany Olivové vysvětluje docent Vít Vilímek z katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, vědci studují příčiny i následky různých procesů, které ohrožují tamní obyvatelstvo i infrastrukturu.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová