Výzkum řeky Urubamby

22. listopad 2010

Údolí řeky Urubamba v Peru je známo především díky blízké světoznámým ruinám předkolumbovského města Inků Machu Picchu v peruánských Andách.

Tuto oblast často postihují extrémní srážky a v jejich důsledku záplavy a sesuvy půdy - a právě ty už 10 let zkoumají čeští geografové a goelogové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd. Jak v příspěvku Jany Olivové vysvětluje docent Vít Vilímek z katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, vědci studují příčiny i následky různých procesů, které ohrožují tamní obyvatelstvo i infrastrukturu.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.