Vyzkoušejte to s dětmi i jinak. Zajímavé vzdělávací platformy nabízí přístup zdarma
Přinášíme vám tipy, jak si vaši domškoláci mohou užít nevšední čtení příběhů, zahrát si edukativní hry a nebo si rovnou vytvořit vlastní digi knihu, na které mohou spolupracovat klidně i se spolužákem v karanténě.
Red Monster
Učení s příšerou Tě bude bavit, tak zní motto moderní vzdělávací platformy Red Monster. Jde o platformu, na které najdete online kurzy pro žáky základních a středních škol. Žádného monstra se bát nemusíte. Naopak, vaše děti mohou v příjemném vizuálním prostředí trénovat gramatické jevy, prvouku nebo třeba panovníky českých zemí. Na profilu si pak může školák zkontrolovat průběžné hodnocení a zaměřit se na to, co mu nešlo.
Booko.cz
V těchto dnech určitě využíváte s vašimi dětmi hojně domácí knihovnu. Pokud v ní ale nemůžete najít knihu, kterou potřebujete, můžete hledat i v online knihovničkách. Jednu z nich dává teď zdarma k dispozici aplikace Booko, která představuje ve své online knihovně přes 100 tzv. interaktivních knížek. Můžete mezi nimi najít Dášeňku, Krásná česká říkadla nebo Lili a Momo Katariny Macurové. Do příběhů jsou vloženy hry - děti si mohou zahrát pexeso, sudoku, vybarvit omalovánky nebo hledat rýmy. Interaktivní knížky jsou zařazeny do skupin podle věku, žánru, témat i jazyka.
Book Creator
Zkuste vašim dětem představit možnost vytvořit si vlastní digi knihu. Jde o knihu, kterou může vaše dítě tvořit, upravovat a až bude mít téma uzavřené, tak ji publikovat online. Book Creator je jedna z prověřených platforem pro tvorbu digi knih ve školním prostředí, ale můžete ji využít i doma.
Čtěte také
Aplikace je určená prvostupňovým školákům, ale překážkou jim může být zpočátku angličtina. Díky ikonám ale pochopí systém a začnou vkládat vlastní texty v různém formátování, obrázky, fotografie, videa, audionahrávky nebo aktivní odkazy a upravovat vzhled své knihy. Digi kniha pak slouží jako určité portfolio k průzkumu a je skvělou formou, jak výsledky vlastní práce sdílet s ostatními. Důležité je, že na jedné digi knize může váš školák pracovat sám nebo rovnou v týmu se svými spolužáky nebo i s pedagogem.
Výsledné dílo lze vyexportovat v různých formátech: ebook, pdf nebo jako video. Pro učitele to může být také způsob, jak vytvořit vzdělávací materiály, ve kterých mohou připravovat pro své žáky materiály upravené na míru.
Karetní hra Difference
Aby si vaše děti potrénovaly slovní zásobu a schopnost rychle se vyjádřit, můžete v rámci domácí školy sáhnout i po deskových hrách. Dnes doporučujeme jednoduchou postřehovou hru, kterou si mohou zahrát jak starší, tak i děti od 6 let. Hraje se s ilustrovanými kartami a principem je najít a přesně pojmenovat mezi jednotlivými dvojicemi karet rozdíly. Difference patří mezi herní jednohubky – jedna hra trvá zhruba deset až patnáct minut.
Aplikace Nauč se pravopis
A když potřebujete prostě rychlé procvičování českého pravopisu, můžete zvolit některou z aplikací, které jsou určeny pro telefon nebo tablet. V aplikaci Nauč se pravopis při úspěšném řešení mohou děti sbírat body a sledovat své skóré. Testy si je možné nadefinovat přesně podle toho, jaké jevy chcete procvičit.
Související
-
Škola není. A co teď? Na Junioru se pořád něco děje
Ať už vám vadí, že nemůžete do školy, nebo si domácí učení užíváte, jedno je jisté, školy zatím zůstanou prázdné. Proč to tak je a jak se můžete zabavit s Juniorem?
-
I učitelé se musí učit. Výuka na dálku znamená pro naše školy výzvu
Koronavirové prázdniny nastaly nejen žákům, ale také učitelům. Přinášíme pár tipů, jak se v online vzdělávacích nástrojích pro pedagogy zorientovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.