Vysnít si a udržet prostor k životu – na zámku Veleslavín i sídlišti Solidarita
Kolektivní výstavy jsou ponorem do dvou pražských lokalit. O sousedské výstavě fotek Solidarita nevídaná vypráví Petra Klapka a René Kubášek ze sídlištního strašnického spolku. Ten se mimo jiné zasadil o přípravu manuálu pro místní obyvatelstvo. Vznik výstavy Plenér Laboratoře Veleslavín popisuje umělkyně a zakladatelka iniciativy Zachraňme zámek Veleslavín Veronika Zapletalová, která dlouhodobě rozvíjí vizi areálu.
Výstava Plenér Laboratoře Veleslavín na zámku Veleslavín (7. října – 17. listopadu 2024) je součástí několikaleté experimentální laboratoře přístupů ke krajině testovaných na modelu oblasti Veleslavína, kde stojí barokní zámek s rozlehlým parkem a prvorepublikovým sanatoriem. Vystavují Hza Bažant, Josef Bolf, Veronika Doutlíková, Kurt Gebauer, Tomáš Honz, Marin Janíček, Linda Klimentová, Ondřej Laštůvka, Matěj Lipavský, Jolana Havelková, Jan Hísek, Jirka Houska, Lucie Lomová, Petr Nikl, Pavla Soukupová, Leona Telona, Veronika Richterová, Michal Sedlák, Dagmar Šubrtová, Jana Vojnárová, Mattie Walsh, Veronika Zapletalová, Martin Zetová, Jakub Zich, Tomáš Žižka a další. Projekt finančně podpořila Praha 6.
Fotografická výstava Solidarita nevídaná je k vidění každé pondělí od 15.00 do 20.00 hodin ve strašnickém Prostoru Prádelna (21. října – 4. listopadu 2024, jejím tématem je současné vnímání sídliště lidmi, kteří na sídlišti žijí. Výstavu je možné navštívit i v neděli 3. listopadu v rámci Architektonické procházky Solidaritou. Vystavují Anna Francová, Barbora Trávníčková, Dagmar McCaffrey, Dalibor Dzurilla, Eva Marková, Irena Kubášková, Jakub Skokan, Jan Dyrka, Jan Koběrský, Josefína Finglerlandová, Kateřina Zikmundová, Klára Pavlištová, Lotka Dvořáková, Lubomír Treskoň, Lucie Fryčová, Lucie Nekovářová, Mariánka Dvořáková, Martin Stehlík, Maya Rodná, Michal Teska, Berta a Otík Novotní, Petr Knepr, Petr Novák, Petr Nuska, Petra Klapka, Petra Malíšková, Petra Štětková, Petra Veverková, René Kubášek, Rudolf Marek, Simona Šindelářová, Zara Wildmoons a Zdeněk Matoušek
Související
-
Opakem lhostejnosti je péče o místo ku prospěchu obce. I takové příběhy spojuje síť Dne architektury
Celorepublikový festival Den architektury začíná 1. října a trvá do 7. října. Akce letos přináší téma spojnic a cest mezi lidmi, krajinou a sídly.
-
Obrovský prostor pro imaginaci – to je litvínovský Koldům i pražský Jižák
Jaké vzpomínky a sny patří k pražskému sídlišti Jižní Město a litvínovskému Kolektivnímu domu? V ArtCafé se Jana Lukavce a Jana Beneše ptá Tereza Lišková.
-
V Česku je spousta nevyužitých pozemků, které by mohly fungovat jako komunitní zahrady
V komunitních zahradách roste vedle zeleniny a kopretin i potenciál – mohou sloužit k integraci i relaxaci. Pohled do zeleně měst přináší ArtCafé Terezy Liškové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.