Vstupte do prostoru touhy. Kunsthalle Praha představuje finalisty Cen Czech Grand Design
Uvelebit se v obýváku nebo se projít po ulici, která patří tomu nejlepšímu, co se událo v českém designu za poslední rok, můžete až do 10. března v pražské Kunsthalle. Výstava Space of Desire představuje tvorbu čtyřiadvaceti českých designérů a designérek nominovaných na Ceny Czech Grand Design za rok 2024.
Interaktivní instalaci vystupující za hranice běžných galerijních formátů připravilo umělecké duo SHOTBY.US. Pod touto značkou dlouhodobě tvoří dvě české fotografky Karolína Matušková a Lenka Glisníková, oceněné Akademií českého designu v kategorii Fotograf/ka roku v letech 2023 a 2020. Proč se klíčovým motivem jejich instalace stal domeček pro panenky? A jakou roli v jejich instalaci hraje touha?
„Domeček pro panenky se pro nás stal klíčovým motivem, který nás dlouhodobě přitahuje a inspiruje. Líbilo se nám přenést do galerijního prostředí tento mikrosvět, který lze stavět, tvarovat a oživovat v něm situace, příběhy a nové vztahy. Pro domeček jsme vyrobily také jeho obyvatele, bytosti, které fungují jako displej věcí, ale také jako obří hračky. Entity na rozmezí rozverného roztomilého nábytku a trochu děsivých dismorfních panenek, se kterými je možné se na výstavě pomazlit,“ přibližují autorky netradičního mikrokosmu.
Kdo se letos stane Designérem roku? Kdo získá cenu za nejlepší počin v oblasti produktového designu, módy, šperku, fotografie nebo ilustrace? A kdo vstoupí do síně slávy českého designu? Slavnostní ceremoniál Cen Czech Grand Design proběhne 3. března, přímý přenos ze Stavovského divadla v Praze nabídne ČT art a iVysílání.
Související
-
Akcent± ve výtvarném umění 2024: top regionální galerie, Koťátková v Benátkách a Warhol neznámý
Co se povedlo v tomto roce? Co se nepovedlo? A na co se můžeme těšit v příštím roce? Saša Michailidis se ptá Lenky Lindaurové, Michaely Vrchotové a Matěje Forejta.
-
Česká meziválečná tvorba nejsou jen Kupka, Štyrský a Toyen. École de Paris ve Valdštejnské jízdárně
Ve čtvrti Montparnasse připadají na jednoho Francouze dva cizinci a na pět lidí tři malíři, napsal v roce 1921 český básník Richard Weiner.
-
V grafickém designu byli Češi vždycky machři. Ať se člověk podíval kamkoliv
Jak říká jeden z režisérů Petr Smělík, jde o průlet tím, co krásného jsme tady v posledních stech letech měli a máme. A že toho je opravdu dost!
Nejposlouchanější
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Alois Jirásek: Lucerna. Pohádka nejen o tvrdohlavém mlynáři a jeho milované Haničce
-
Michail Bulgakov: Pilát Pontský. Osudný den v životě římského prokurátora
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka