Vltava: Spass muss immer sein

8. listopad 2022

Novinka pražské kapely Vltava, která své příznivce potěšila sedmým studiovým albem nazvaným nezvykle německy „Spass muss immer sein“, tedy „Legrace musí být“. Hodnocení připravil Tomáš Klement. 

(…) Pohádkových a poetických postav (víly, andělé, rusalky, motýli) se to na novince jenom hemží. Trochu vymykající se je fiktivní příběh z 30. let Láska je věž letmá s mrazivými verši „do peřin hvězdu jsem si stáh, bez dechu polykal jsem uranový prach“ a především pak píseň Tati, haló!, kde frontman Nebřenský zpracoval dlouho odkládané téma otce, který od něj v dětství odešel. Zde si také vůbec poprvé neodpustil drobný politický štulec zvoláním, že „všeci tu kradnú“. Nová deska kapely Vltava sice vznikala v těžké covidové době, ale v radostné atmosféře. A na výsledku je to znát. Je radost nové album kapely Vltava poslouchat. (…)

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.