Vlastníma rukama vyrábí, co sami chtějí – na hřišti i na univerzitě

21. červen 2024

Jiří Zemánek a Krištof Pučejdl stojí jako pedagogové za předmětem Jak vyrobit (téměř) cokoli, který se letos opět uskutečnil na FEL ČVUT. Student Martin Höhne si ho zapsal a vyrobil šachovnici s podsvícenými políčky, která radí při hře. Carolina Sidon popisuje principy pilotního Dobrodružného hřiště na Praze 6. Oba příklady praxe ukazují, že na univerzitní půdu i do veřejného prostoru hravost, svoboda i odvaha patří.

Hra a hravost je důležitou součástí vzdělávání – k vysoké škole prostře patří.
Jiří Zemánek

Tah sukulentem! Pedagogové předmětu na FEL ČVUT, Jak vyrobit (téměř) cokoli, Jiří Zemánek (vlevo) a Krištof Pučejdl (vpravo), a Martin Höhne, student programu Kybernetika a Robotika (uprostřed) v ArtCafé

Lidé se na Adventure Playground ponoří do hry a zapomenou hlídat čas.
Carolina Sidon

Dobrodružné hřiště, Adventure Playground, vzniklo jako pilotní projekt, za podpory městské části Praha 6, DDM a spolku Město přátelské k dětem. Je otevřené od 4. do 27. června 2024, každý den kromě pondělí od 14.00 do 19.00, a v prázdninovém týdnu od 8. do 12. července, každý den od 9.00 do 16.00, na pražské adrese Na Kocínce. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.