Vladislav Vančura: Konec starých časů. Příběh kořeněný láskou a nenávistí

22. červen 2024

Je krátce po první světové válce a zrodu Československé republiky. O rozsáhlé panství Kratochvíle zabavené šlechtickému majiteli usiluje statkář Stoklasa. Než se věc vyřídí, je mu panství svěřeno do správy. Celá záležitost je zdrojem mnoha intrik dosahujících až do výšin parlamentu a tak Stoklasův život na zámku, kam se přestěhoval se svými dvěma nedospělými dcerami, není vůbec idylický. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Osoby a obsazení: Spera (Martin Myšička), Kníže (Miroslav Táborský), Stoklasa (Igor Bareš), Jakub Lhota (Petr Rychlý), Jan, syn Jakuba Lhoty (Jan Meduna), Pustina (Milan Kačmarčík), Michaela (Kristýna Průchová), Charouzek (Miroslav Hruška), Váňa, sluha Knížete (Radek Holub), Kitty, sestra Michaely (Luisa Marie Marešová), Marcel (Josef Trojan), Sluha (Jaroslav Satoranský), Susanne (Bohdana Pavlíková), hlas (Pavel Kasza), hlas (Eva Přibylová), hlas (Jiří Litoš) a hlas (Petr Šplíchal)
Dramaturgie: Martin Velíšek
Zvuk: Jitka Špálová
Hudba: Ivan Acher
Režie: Martin Františák
Natočeno: 2022

Navíc, zrovna uprostřed honu, který Stoklasa pořádá, aby zvýšil svou společenskou prestiž, se na zámku objeví muž, který se představí jako ruský šlechtic a carský důstojník. V dámském osazenstvu panství probudí plukovník nejrůznější očekávání a stane se původcem, nebo alespoň katalyzátorem mnoha dějů.

A jaké tyto děje budou, naznačuje Vančura v úvodu svého románu: „Nevěřím na nemastná a neslaná vypravování. Na rozdíl od licoměrníků a lidí bez chuti tvrdím, že každý příběh má být kořeněn láskou a nenávistí. Má čpěti po kotlíku, v němž byl uvařen, má být vypravován, abyste poznali jeho kuchaře, jako piják pozná vinici, kde se urodila jeho láhev.“

Román Konec starých vyšel poprvé v roce 1934. Původně ale látku Vančura plánoval zpracovat jako film. Knížete Megalrogovova (novodobého Barona Prášila) měl hrát Jindřich Plachta. Byly dokonce určeny lokace natáčení – architekt Bedřich Feuerstein vybral zámeček v Louči u Poděbrad a knihovnu na zámku v Kačině.

O tajemstvích slovesného tvaru ví Vladislav Vančura více než my všichni dohromady, pánové. Proto: čepice dolů před ním. A hezky nízko! 
F. X. Šalda

Došlo ale k rozporům mezi AB Filmem a Vančurou a z natáčení sešlo. Vančura zamýšlel realizovat film ve vlastní produkci, ale ani k tomu nedošlo. Rozhodl se tedy látku zpracovat literárně. Román Konec starých časů se pak podle svědectví Ludmily Vančurové zrodil ve velmi krátké době.

Autorem rozhlasové dramatizace románu Konec starých časů je režisér a dramatik Martin Františák, který pro rozhlas napsal několik původních her. Tentokrát se na realizaci podílel i jako režisér.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.