Vladislav Chodasevič: Město rozchodu. Úvaha ruského exilového básníka o italských Benátkách
Hledat sebe sama, zachytit a pojmenovat stavy duše, vyjádřit napětí mezi sebou a světem. Takové je zásadní téma v poezii ruského spirituálního básníka Vladislava Chodaseviče. Promítá se i do jeho úvahy o italském městě Benátky. V podání Jiřího Ornesta poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Ačkoliv Vladislav Chodasevič (1886–1939) spoluvytvářel básnickou kulturu Ruska, nenašel pro své psaní porozumění v širokém okruhu čtenářů. Básnický názor si formoval v atmosféře ruského symbolismu na začátku 20. století, styl symbolistů nicméně opustil a vypracoval si způsob vlastní, s důrazem na věcnost a přesnost. Od roku 1922 žil v emigraci v Evropě, za ruský jazyk i ruskou literaturu však cítil odpovědnost. Autorem, ke kterému se vztahoval a jehož ctil, byl A.S.Puškin.
Související
-
Marina Cvetajevová: Básník – horolezec
Esej věnovaná předčasně zemřelému ruskému exilovému básníku Nikolaji Gronskému a jeho poémě Belladonna. Účinkuje Hana Kofránková.
-
Vánoce ve znamení velkých premiér i klasiky z archivu. Nevypínejte Vltavu ani o svátcích
Na závěr roku jsme si připravili řadu svátečních pořadů, které byste si neměli nechat ujít.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.