Vladislav Chodasevič: Město rozchodu. Úvaha ruského exilového básníka o italských Benátkách
Hledat sebe sama, zachytit a pojmenovat stavy duše, vyjádřit napětí mezi sebou a světem. Takové je zásadní téma v poezii ruského spirituálního básníka Vladislava Chodaseviče. Promítá se i do jeho úvahy o italském městě Benátky. V podání Jiřího Ornesta poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Ačkoliv Vladislav Chodasevič (1886–1939) spoluvytvářel básnickou kulturu Ruska, nenašel pro své psaní porozumění v širokém okruhu čtenářů. Básnický názor si formoval v atmosféře ruského symbolismu na začátku 20. století, styl symbolistů nicméně opustil a vypracoval si způsob vlastní, s důrazem na věcnost a přesnost. Od roku 1922 žil v emigraci v Evropě, za ruský jazyk i ruskou literaturu však cítil odpovědnost. Autorem, ke kterému se vztahoval a jehož ctil, byl A.S.Puškin.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Hlasy a Oko. Dvě premiéry povídek kanadské nobelistky Alice Munroové
-
Jaromír Jindra: Valdštejnova zpověď. Ohlédnutí za velkolepým životem nejvlivnějšího vojevůdce
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.