Vladimír Just: Slovník floskulí (1-5)

19. červenec 2007

Něco je o tom, někdo někde něco neustále řeší, stalo se, co se stalo a došlo k tomu, k čemu došlo, neboť někdo byl/nebyl ve správný čas na správném místě. Někdo něco někde někomu navyšuje, něco si užívá, pokud zrovna nepracuje, nejlépe jako bonus, na nějakém zajímavém projektu, který cosi mapuje, i když není jasné co: tento trext, plný jazykových floskulí, by bylo možno opsat neboli stáhnout z jakéhokoli rozhlasového vysílání a z kterýchkoli novin.

Floskule, ustálené bezobsažné pojmenování ničeho, je jako nakažlivá choroba, infikuje a nakonec i promění buňky živého jazyka v chorobnou zmrtvělou tkáň. Divadelní vědec a publicista Vladimír Just shromáždil nejfrekventovanější jazykové floskule ve svém Slovníku. V čase pro eseje autor své úvahy nad floskulemi sám pronáší jen s mírnou asistencí redaktorky Aleny Zemančíkové.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.