Vídeňská Albertina představuje uměleckou skupinu Modrý jezdec
Vídeňská obrazárna Albertina představuje díla umělecké skupiny Modrý jezdec, která na počátku minulého století provokovala svět svým výrazným vyjadřovacím stylem.
Červený a modrý kůň Franze Marka, Fén v zahradě Markových od Paula Klee. Nechybí ani August Macke, Alfred Kubin, Marianne von Werefkin, Alexej von Jawlensky, Gabriele Münter a samozřejmě také několik návrhů obálek almanachu Modrého jezdce od Vasilije Kandinského, jehož výbušné kompozice inspirované experimentální hudbou a folklórem vyvolávaly nejen emoce, ale i kritiku veřejnosti i kolegů.
Výstava s názvem Kresby a akvarely Modrého jezdce ve vídeňské Albertině představuje tvorbu umělců, které fascinovala příroda a zvířata, kteří se proslavili expresivními a lyrickými obrazy v jasných barvách. Patrný je i vliv ruských pohádek či tradičního lidového vyprávění.
Skupina umělců, která se stala jedním z prvních propagátorů avantgardního umění v Evropě, dostala název Modrý jezdec podle almanachu, který vydával Vasilij Kandinský a Franz Marc v Mnichově od roku 1912. Už od svého počátku se sdružení muselo potýkat s kritikou a nepochopením ze strany veřejnosti. Expresivní obrazy umělců si ve své době jen velmi těžko hledaly své kupce.
Skupina stihla během své krátké, tříleté existence uspořádat v Mnichově jen dvě velké výstavy, a to v roce 1911 a 1912. O dva roky později vypukla 1. světová válka, která znamenala definitivní konec Modrého jezdce. Její dva přední členové Franz Marc a August Macke totiž narukovali do armády a na bojišti i zemřeli.
Obrazy, ze kterých je sbírka sestavená, pocházejí z mnichovské galerie Lenbachhaus, která vlastní více než 400 děl umělců skupiny Modrý jezdec díky pozůstalosti Gabriele Münterové, Kandinského dlouholeté životní družky.
Souběžně s výstavou Modrý jezdec si lze v Albertině prohlédnout expozici Roye Lichtensteina – Black & White, která prezentuje umělcovy černobílé kresby vytvořené v letech 1961–1968 doplněné o vybrané černobílé malby ze stejného období.
K vidění je také největší evropská retrospektivní výstava Mela Ramose, významného kalifornského pop-artového umělce při příležitosti jeho 75. narozenin, které oslavil v roce 2010.
Vídeňská Albertina se letos zaměřuje především na klasickou modernu a soudobé umění, a jak řekl její ředitel Klaus Albrecht Schröder, upouští od okázalých projektů, jakými byly loni paralelní výstavy Picassa a Michelangela. Umění starých mistrů budou moci návštěvníci obdivovat příští rok.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka