Vercors: Nepřirozená zvířata. Co činí člověka člověkem?

6. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Celebes chocholatý

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Co vlastně činí člověka člověkem? Čím se odlišujeme od zvířat? Tyto základní otázky po podstatě lidství učinil francouzský spisovatel Vercors hlavním tématem svého utopického a filozofujícího románu. Nabízíme vám ho v dramatizované podobě jako třídílný seriál. Poslouchejte on-line do 12. září 2020.

Účinkují: Pavel Soukup, Václav Postránecký, Jana Paulová, Jan Maršálek, Jiří Adamíra, Alena Vránová, Josef Vinklář, Vladimír Brabec, Bohumil Švarc, Milan Mach
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Překlad: Alena Hartmanová
Hudba: Vladimír Popelka
Režie: Jiří Horčička
Natočeno: 1994
Dramatizace: Jaroslava Strejčková
 

Odpověď nechává Vercors hledat nejenom hlavního hrdinu – odvážného novináře Douglase Templemora, ale celou řadu lidí z jeho okolí včetně ctihodného soudního dvora. Neboť v dosud nevídaném soudním procesu, jehož hlavním obžalovaným je právě Douglas, k vyslovení verdiktu chybí mužům práva „prostá“ definice člověka.

Proces je ovšem až posledním, byť nejdůležitějším dějstvím Vercorsova příběhu. Předchází mu úžasný objev dosud neznámých bytostí s vysokou inteligencí v ostrovních pralesích. Douglas Templemor chce překazit chamtivé plány na jejich zotročení a odhodlá se k činu, za který může zaplatit ztrátou svobody.

Vercorsův nestárnoucí román vám v programu Českého rozhlasu Vltava nabízíme v jeho dramatizované podobě, jako třídílný seriál.

autoři: Hynek Pekárek , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio