Ve věku nedožitých 81 let zemřel významný český malíř, grafik, keramik a sochař Aleš Lamr

16. únor 2024

Aleš Lamr se narodil se v červnu 1943 do rodiny litovelských kamnářů a keramiků, ale podstatnou část života strávil v Praze, odkud pravidelně utíkal do svých venkovských útočišť. Na českou výtvarnou scénu vstoupil v šedesátých letech a jako zvídavý mladík vyzkoušel nejrůznější tehdejší výtvarné směry. 

V době normalizace se podílel na různých neoficiálních projektech. Po listopadu 1989 spolupracoval s řadou architektů, vytvořil realizace v nástěnné malbě i keramice. V roce 1992 vystavoval na Světové výstavě v Seville. V roce 2019 vydal v nakladatelství Pulchra Aleš Lamr své vzpomínky nazvané Lov začíná očima. A tehdy s ním Karel Oujezdský natočil poslední rozhovor o jeho umělecké cestě.

Dědeček z otcovy strany maloval, strýc maloval, otec kreslil a maloval. Takže já jsem v tom v podstatě vyrůstal a to, že jsem kreslil a dělal výtvarno, bylo pro mě samozřejmé. Ale seplo mi to až tak ve čtrnácti letech. A pak jsem se rozhodl, že tohle povolání potřebuji, že je to prostě nutnost.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.