Ve Francii mu říkají Muša. Osudy českého malíře a grafika Miloslava Mouchy
Český malíř a grafik Miloslav Moucha se narodil v roce 1942 v severočeském Litvínově. Do svých pětadvaceti let žil v Čechách, poté více než čtyřicet let ve Francii. Po srpnových událostech v roce 1968 odešel nejprve do Paříže a později se usadil v Lyonu. Patří mezi nejznámější představitele českého exilového umění.
Režie: Miroslav Buriánek
Natočeno: v Plzni
Natáčení pořadu Osudy se ale odehrávalo na samotě Onen svět nedaleko Orlíku, kde Miloslav Moucha od začátku devadesátých let vždy část roku pobývá. Jeho přátelé tomuto místu říkají Mušovice, Francouzi totiž Mouchovo jména vyslovují „muša“.
Vedle osudových míst mají ve vyprávění své nezastupitelné místo také osudová setkání – ještě v severních Čechách se spisovatelem a esejistou Josefem Jedličkou, v Paříži pak s Jiřím Kolářem. Ateliéry měli od sebe jen několik stanic metrem. Často u Mouchy ve Francii pobýval a tvořil také malíř Václav Boštík.
Čtěte také
V roce 1974 byl Miloslav Moucha jmenován profesorem na Akademii krásných umění v Besançonu a postupem času stal ve Francii uznávaným výtvarníkem. Jeho dílo prošlo vývojem od symbolických počátků přes avantgardu, akce a instalace, malbu redukovanou na základní prvky, bohatě strukturované geometrické kompozice až ke klasické krajinomalbě se symbolickými podtexty.
Autorem hudby, která vzpomínky provází, je výtvarníkův syn Stephane (Štepán) Moucha, v současnosti renomovaný francouzský skladatel. Zaměřuje se zejména na filmovou hudbu. Je například spoluautorem hudby k oscarovému snímku Floriana Henckela von Donnersmarcka Životy těch druhých.
Související
-
Když jsem měl v malování problém, šel jsem do galerie. Tam jsem se poučil, říká výtvarník Moucha
Když v osmdesátých letech nevěděl, kudy kam, vydal se na pouť do Santiaga de Compostela. „Po cestě jsem zapomněl, na co jsem se to vlastně ptal,“ říká Miloslav Moucha.
-
České léto na Vltavě
Ve vysílání nabídneme například výběr z povídek Josefa Škvoreckého, Franze Kafky či Jaroslava Haška, hry Václava Havla či Pavla Kohouta.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.