Valerij Brjusov: Mozart

Povídka Mozart není o geniálním rakouském skladateli, jak by se dalo v mozartovském roce předpokládat, ale jejím hrdinou - tedy spíše antihrdinou - je chudý ruský houslista, přesvědčený o svém mimořádném skladatelském talentu. Jeho tragikomický příběh nám bude ve čtyřech pokračováních vyprávět Viktor Preiss.

Básník, prozaik, dramatik, překladatel a literární vědec Valerij Brjusov je výraznou osobností ruského symbolismu. Vedle několika básnických sbírek (např. Chefs d´oeuvre, Tertia vigilia, Urbi et orbi) se proslavil zejména svými dvěma romány s historickou tématikou - Ohnivý anděl a Oltář vítězství. Méně známé jsou jeho kratší novely a povídky, výbor z nichž uspořádala a přeložila Alena Morávková pod názvem V zrcadle. Pro četbu na pokračování jsme z nich vybrali povídku Mozart.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.