Antoine de Saint-Exupéry: Země lidí

Četba na pokračování z autobiografické prózy francouzského letce a spisovatele, který svým životem a dílem dosvědčil neobyčejné sepětí mezi slovem a činem.

Dvanáctidílnou četbu poslouchejte na Vltavě od 21. září 2016 vždy v 18:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a četba. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne. On-line do úterý 27. září 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Země lidí je třetí knihou spisovatele a letce Saint-Exupéryho, vyšla v pařížském nakladatelství Gallimard v únoru 1939. Autor v tomto díle autobiografického rázu vypráví o své práci pro společnosti Latécoere a Aéropostale v letech 1926-1935, kdy pilotoval na dlouhých tratích letadla s poštovními zásilkami. Podnětem ke vzniku knihy byl dopis Andrého Gida, jenž Saint-Exupéryho vyzýval k napsání textu, který nebude souvislým vyprávěním, ale spíše souborem různých kapitol bez ohledu na posloupnost časovou a na jednotu místa, seskupením letcových pocitů, zážitků a úvah. Autor spojil několik článků, které publikoval v tisku od roku 1936, dopsal řadu volně souvisejících epizod. V jednotlivých kapitolách rozvíjí myšlenky a úvahy na téma smrt, přátelství, hrdinství, hledání smyslu života...

Úvahami prostupují příběhy statečných pilotů Jeana Mermoze a Henriho Guillaumeta, kteří patřili k zakladatelům létání na dlouhých tratích. Saint-Exupéry vypráví i své vlastní zážitky z pilotování letadel, zejména havárii letadla v libyjské poušti, strádání žízní a následné setkání s beduínem, který letcům zachrání život.

03640445.jpeg

Kniha byla záhy odměněna Velkou cenou za román, udílenou Francouzskou akademií, byť formálně, z hlediska literární vědy, o román nešlo. Pod názvem Wind, Sand and Stars vyšla v kniha v USA již v červnu 1939 a stala se velmi úspěšným titulem francouzského spisovatele. Autorovi však šlo o mnohem více než jen o napsání další knihy s leteckou tematikou, o reportážní literaturu faktu. Na pozadí leteckých dobrodružství se tázal po smyslu života moderního člověka, psal o metafyzické úzkosti, o zodpovědnosti, o tom, v čem spočívá velikost člověka. Psal stylem básnickým, reportážním i filozofujícím. A málokterý autor tak jako Saint-Exupéry svým životem a dílem dosvědčil takovou shodu mezi slovem a činem. Pro tyto kvality jeho tvorby má smysl se k jeho dílu vracet i dnes. A patrně tomu tak bude i nadále, možná dokonce stále více...


Čte: Jan Hartl

Autor: Antoine de Saint-Exupéry Překlad: Věra Smetanová Připravil: Petr TurekRežie: Vlado Rusko

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.