Václav Kliment Klicpera: Hadrián z Římsů

15. září uplyne 155 let od úmrtí dramatika a spisovatele Václava Klimenta Klicpery, jedné z předních uměleckých osobností českého národního obrození.

Poslouchejte na Vltavě 13. srpna 2014 ve 14:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pátku 19. září 2014.


K připomínce Klicperovy tvorby uvedeme 13. září na Rozhlasovém jevišti jeho rytířskou veselohru Hadrián z Římsů. Autor v ní využívá principu takzvaného "kuklení" - tedy vydávání jedné osoby za jinou - a dovádí touto cestou zápletku do nečekaných obrátek.


Osoby a obsazení:

Rytíř Světislav, pán na Čelakově (František Hanus) Jenovefa, jeho svobodná sestra (Jaroslava Drmlová)Ruměna, jeho dcera (Drahomíra Fialková) Želmír (Milan Friedl) Soběbor (Jaromír Spal) Hadrián z Římsů (Luděk Kopřiva) Lepohlav, Světislavův zbrojnoš (Rudolf Široký)Jehoň, Hadriánův zbrojnoš (Josef Větrovec) Srpoš, žoldnéř (Svatopluk Skládal)

Hudba: Jiří Váchal Dramaturg: Jaromír PtáčekRežie: Miloslav Jareš

Natočeno v roce 1972.

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.