Václav Kliment Klicpera: Hadrián z Římsů

15. září uplyne 155 let od úmrtí dramatika a spisovatele Václava Klimenta Klicpery, jedné z předních uměleckých osobností českého národního obrození.

Poslouchejte na Vltavě 13. srpna 2014 ve 14:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pátku 19. září 2014.


K připomínce Klicperovy tvorby uvedeme 13. září na Rozhlasovém jevišti jeho rytířskou veselohru Hadrián z Římsů. Autor v ní využívá principu takzvaného "kuklení" - tedy vydávání jedné osoby za jinou - a dovádí touto cestou zápletku do nečekaných obrátek.


Osoby a obsazení:

Rytíř Světislav, pán na Čelakově (František Hanus) Jenovefa, jeho svobodná sestra (Jaroslava Drmlová)Ruměna, jeho dcera (Drahomíra Fialková) Želmír (Milan Friedl) Soběbor (Jaromír Spal) Hadrián z Římsů (Luděk Kopřiva) Lepohlav, Světislavův zbrojnoš (Rudolf Široký)Jehoň, Hadriánův zbrojnoš (Josef Větrovec) Srpoš, žoldnéř (Svatopluk Skládal)

Hudba: Jiří Váchal Dramaturg: Jaromír PtáčekRežie: Miloslav Jareš

Natočeno v roce 1972.

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.