Karel Klostermann: Na cestě k domovu. Vánoční povídka o cestě z Písku do Kašperských Hor
Den před Štědrým večerem se student píseckého gymnázia vydává pěšky domů do Kašperských Hor. Všude je spousta drobného, čerstvě napadaného sněhu a v šumavských horách burácí západní vítr… Klostermannovu autobiografickou vzpomínku na dramatickou cestu o Vánocích 1863 poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Jako syn šumavského lékaře a dcery šumavského sklářského podnikatele vyrůstal Karel Klostermann ve veliké volnosti mezi mnoha šumavskými příbuznými v okolí Srní a Kašperských hor. Poznal hory v době, kdy se dřevo těžilo z pralesních porostů a život obyvatel Šumavy byl nepředstavitelně těžký a krutý.
Čtěte také
Klostermannovi byli čeští Němci, on sám se cítil jako český spisovatel. Psát začal až jako čtyřicetiletý profesor na plzeňské reálce, od prvního románu Ze světa lesních samot z roku 1891 však vytvořil do své smrti v roce 1923 dílo čítající více než 20 svazků. Svými čtenáři byl milován a nakladatel Vilímek rozhodně na šumavském spisovateli neprodělal.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.