Karel Klostermann: Na cestě k domovu. Vánoční povídka o cestě z Písku do Kašperských Hor

23. prosinec 2023

Den před Štědrým večerem se student píseckého gymnázia vydává pěšky domů do Kašperských Hor. Všude je spousta drobného, čerstvě napadaného sněhu a v šumavských horách burácí západní vítr… Klostermannovu autobiografickou vzpomínku na dramatickou cestu o Vánocích 1863 poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání. 

Účinkuje: Pavel Oubram
Připravila: Eva Willigová
Režie: Martina Schlegelová
Natočeno: 2016

Jako syn šumavského lékaře a dcery šumavského sklářského podnikatele vyrůstal Karel Klostermann ve veliké volnosti mezi mnoha šumavskými příbuznými v okolí Srní a Kašperských hor. Poznal hory v době, kdy se dřevo těžilo z pralesních porostů a život obyvatel Šumavy byl nepředstavitelně těžký a krutý.

Čtěte také

Klostermannovi byli čeští Němci, on sám se cítil jako český spisovatel. Psát začal až jako čtyřicetiletý profesor na plzeňské reálce, od prvního románu Ze světa lesních samot z roku 1891 však vytvořil do své smrti v roce 1923 dílo čítající více než 20 svazků. Svými čtenáři byl milován a nakladatel Vilímek rozhodně na šumavském spisovateli neprodělal. 

autor: Eva Willigová
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.