Lasica & Satinský & Filip. Komické, melancholické a podvratné písně z alba Bolo nás jedenásť dovedou oslovit i dnes

31. prosinec 2023

Když jsme se v rozhlase rozhodli, že si poslední den v roce připomeneme podivuhodnou tvorbu trojice Milan Lasica, Július Satinský a Jaroslav Filip, netušili jsem jednu okolnost. Totiž že slovenský Denník N organizuje důkladnou anketu o největší alba slovenské pop-music všech proudů a že Bolo nás jedenásť, ta základní a zásadní deska L+S+F se ocitne na prvním místě. 

Že ji v anketě zmíní nejvíc muzikantů a hudebních insiderů, že 43 let po vzniku bude pasovaná na něco, k čemu se vracíme a co bez ohledu na uplývající čas potřebujeme. Se smrtí Milana Lasici v létě 2021 odešel i poslední z trojice literárních a poetických komiků, kteří byli tak blízcí tradici českých divadel malých scén. Zároveň si ji vždycky vytvářeli po svém, adekvátně slovenským skutečnostem.

Milan Lasica si v textech leckdy utahoval ze slovenských stereotypů, opakovaně však dokázal jít „za komiku“ k melancholickým a trpkým polohám. „Bolo nás jedenásť, už nás je len desať... Všetci ľudia vravia, že ho budú vešať...„ Titulní píseň jejich nejslavnějšího alba, song o přátelství, strachu a popravách, jako by byla epicentrem jejich humoru, poezie a smutku. 

autor: Pavel Klusák
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.