Hudba 2023 podle britského Wire. Jaká alba jsou znamením doby podle angloamerických publicistů a kurátorů? Sedmé nebe s Pavlem Klusákem

14. prosinec 2023

Výroční žebříčky jsou výbornou příležitostí objevovat výjimečnou hudbu, jak na ni poukazují renomovaní a vlivní novináři, organizátoři, hudební historikové a kurátoři. Co pokládají za silná jména a tendence autoři z řady zemí sdružení kolem časopisu pro „dobrodružství se současnou hudbou“ Wire?

Pavel Klusák uvádí a komentuje hudbu z čerstvého listu alb roku: stále relevantní indie rock Yo La Tengo, neoritualisty Natural Information Society, ansámbl pro afroamerickou historii, poezii a aktivismus Irreversible Entanglements, trumpetistku nové generace Jaimie Branch, terénní nahrávky ve speciální spolupráci dua Philip Jeck a Chris Watson. Skladatelka Cassandra Miller přetavuje inspiraci Beethovenovým smyšcovým kvartetem do intimní skladby o naslouchání a vnímání hudby Thanksong; v pořadu zní i hudba Mariny Herlop a elektronických kolážistů Matmos.

autor: Pavel Klusák
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.