Vánoční hudba, dárky a slevy. Polední koncerty v dramaturgii Lukáše Hurníka

31. prosinec 2023

Polední koncerty, to je 560 minut hudby, tentokrát vybrané Lukášem Hurníkem podle trojího klíče: Bude to vánoční hudba, kterou psali slavní i úplně neznámí autoři pro potřeby místních kostelů a kostelíčků. Jejich autoři jsou často neznámí – buď neměli kuráž se na noty podepsat, protože pochybovali o svých kompozičních schopnostech, nebo hudbu opsali z nejrůznějších zdrojů.

Druhá skupina skladeb jsou ty, které se staly dárky: autoři je věnovali svým blízkým nebo svým podporovatelům, nebo lidem, které obdivovali. V některých případech svá věnování zase vymazávali. A nakonec se zamyslíme nad tím, jestli jsme připraveni občas slevit ze svých posluchačských nároků. Třeba připustit, aby k našim uším doléhalo něco jiného, než si představujeme, protože se to líbí někomu jinému. Ale ani Bach neslevil ze své geniality, i když věděl, že jeho kantátu nebude u sv. Tomáše nikdo poslouchat tak soustředěně, jako by si zasloužila.

autor: LH
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.