Václav Havel: Vernisáž. Jednoaktovka ze života zakázaného spisovatele Vaňka

5. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy
Prodlouženo do 1. 11.
Václav Havel, 1977
0:00
/
0:00

K nedožitým 85. narozeninám dramatika, esejisty, filozofa, disidenta a politika Václava Havla zařazujeme jednu z jeho „vaňkovek“, kratších her s postavou nesmělého disidentského spisovatele Vaňka. Přiznané autorovo alter ego se potýká s paradoxy doby, pro niž se vžilo označení normalizace. Normálního ovšem na poměrech, které jednoaktovky zachycují, není vůbec nic. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Rozhlasová úprava a dramaturgie: Pavel Minks
Osoby a obsazení: Věra (Helena Friedrichová), Michal (Tomáš Töpfer), Bedřich (Jan Hartl)
Hudba: Zdeněk Šikola
Režie: Lída Engelová
Natočeno: v roce 1992

Havlova Vernisáž (1975) líčí návštěvu zakázaného spisovatele v bytě svých přátel, manželů Věry a Michala. Na rozdíl od disidenta Bedřicha nemají Michal a Věra žádné morální zábrany a bez potíží se přizpůsobili společenským poměrům. Právě dokončili nákladnou rekonstrukci svého bytu a pozvou si Bedřicha, aby se mu pochlubili.

Život je tvrdý a svět je rozdělený, všichni nás odepsali a nikdo nám nepomůže, náš úděl je zlý a bude stále horší – a ty to přece nezměníš! Nač jít tedy hlavou proti zdi a nabíhat na bodáky?

Rozhlasovou inscenaci natočila v roce 1990 režisérka Lída Engelová. Zahráli si v ní Jan Hartl, Tomáš Töpfer a Helena Friedrichová.

autoři: Pavel Minks , Renata Venclová
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?