Havel nejen v Americe. V čem je Havlův odkaz inspirující pro dnešní umělce, intelektuály a studenty?

5. říjen 2021

Byl dramatikem, disidentem, vězněm, prezidentem, silným zastáncem sjednocené Evropy, zasloužil se o vstup České republiky do NATO, důležitou součástí jeho poselství a zahraniční politiky byl důraz na lidská práva. Co z myšlenek Václava Havla přežívá? Jak může být inspirací pro dnešní intelektuály a umělce?

Autorky knihy Havel v Americe Lenka Kabrhelová a Rosamund Johnston oslovily v rámci projektu Havel Conversations devět osobností z řad amerických politiků, intelektuálů a umělců – mezi nimi Madeleine Albrightovou, Billa Clintona, Suzanne Vega nebo Paula Wilsona. Rozhovory vznikaly v letech 20162017 a jejich video záznamy je možné zhlédnout ZDE

Příběhy a vzpomínky Američanů přeložené v knize do češtiny nabízejí svým způsobem pohled na Václava Havla z druhé strany. Někteří oslovení respondenti Havla poznali už před revolucí, jako třeba diplomat a bývalý velvyslanec v Československu William Luers nebo překladatel Paul Wilson, jiní až mnohem později, jako Suzanne Vega nebo prezident Kolumbijské univerzity v New Yorku Lee Bollinger. Přesto se jejich pohledy na Václava Havla v lecčems shodují.

Důležitý hrdina dnešní doby

„V některých ohledech je dnes Havel důležitější, než byl jako hrdina znovu svobodné České republiky. Havly dnes potřebujeme po celém světě. Lidi, kteří by žili tak jako on, když se dostal z vězení, a pak v osmdesátých letech psal divadelní hry a připomínal lidem, že jsou lepší, než aby je režim mohl považovat za otroky, lepší, než aby bezduše podléhali svodům nejtemnějších instinktů. A že by měli žít pro světlejší zítřek, “ řekl v rozhovoru Bill Clinton.

Havel zahrál Američanům, aniž to věděl a chtěl, dlouho neobsazovanou roli: šerif se ke svému úřadu neprostřílí, je statečný jinak.

Jak řekl Bill Clinton, byli tři takoví na světě: Gándí, Mandela a – Havel. Ano, tak to bylo! Takoví spíše než přesnou muškou či bohatstvím vítězí odhodláním mlčet, když nelze mluvit. A pak schopností promluvit jinak než ostatní. To píše Petr Pithart v předmluvě knihy Havel v Americe.

Proč byl Václav Havel v Americe označovaný za rockovou hvězdu a proč tomu tak nebylo doma? Co zmiňují Američané za Havlovu největší slabinu? A co považují za zásadní v uvažování na tím, jak a čím ovlivnil evropské dějiny? Co z jeho myšlenek tlumočit mladým lidem? Poslechněte si speciální vydání Mozaiky u příležitosti Havlových nedožitých pětaosmdesátých narozenin s Lenkou Kabrhelovou a Rosamund Johnston.

Spustit audio

Související