V síti. Sledování dokumentu mě proměnilo ve znuděného voyeura, říká filmový publicista
Dokumentární projekt Barbory Chalupové a Víta Klusáka V síti otevírá tabuizované téma zneužívání dětí na internetu. Tři dospělé herečky s dětskými rysy se vydávají na sociální sítě, aby prožily zkušenost dvanáctiletých dívek online. Ve věrných kopiích dětských pokojů chatují a skypují s muži, kteří je na netu aktivně vyhledali a oslovili. Drtivá většina těchto mužů požaduje sex přes webkameru, posílá fotky svých genitálií a jiný erotický obsah.
„Po hodině filmu jsem měl pocit, že jsem se změnil ve znuděného voyeura, který už jen čeká, co dalšího ještě přijde. Ale už to neposouvá informaci o tom problému. Je to zmnožování obrazů, které nás samozřejmě emocionálně zasahují, ale jejich množství už nijak nerozšiřuje smysl řečeného,“ míní filmový publicista Lukáš Jirsa.
Z dramaturgického hlediska v dokumentu postrádá širší představení sexuálních predátorů: „Přijde mi, že predátoři vystupují pouze v té negativní funkci – konstatování, které všichni známe, a dokument nám říká, jak je to strašné. Ovšem i ti lidé na druhé straně mají nějaké své rodinné zázemí, zaměstnání, pohybují se ve společnosti. Tomu se ten snímek až na jednu výjimku nevěnuje a násilníky redukuje jen na jednu část jejich osobnosti.“
Byl bych rád, kdyby mi ten dokument nabídl náznak toho, proč ti chlapi jsou takoví, jací jsou. V rozhovorech s dívkami se to objevuje, ale jen velmi jemně a v náznacích.
Lukáš Jirsa
O filmu jsme ve filmových Reflexích diskutovali s dramaturgem a filmovým publicistou Lukášem Jirsou. V diskusi se zaměřujeme na některé souvislosti filmu (jako americké i české projekty s podobným námětem) i celého multimediálního projektu kolem centrálního snímku V síti – ten zahrnuje například i šedesátiminutový školní film a knihu. Poslechněte si kompletní záznam pořadu…
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.