V Olomouci začíná Divadelní Flora. Nabídne hvězdy českého a německého divadla i špičkové korejské tanečníky

15. květen 2019

Už po třiadvacáté hostí Olomouc mezinárodní festival Divadelní Flora - jednu z největších středoevropských přehlídek. Během jedenácti dní nabízí na desítce scén zhruba devadesát akcí včetně mezinárodně oceňovaných divadelních inscenací a hvězd českého a německého divadla.

Festivalový program orámuje hostování renomovaných německých souborů – vůbec poprvé do Olomouce dorazí drážďanská činohra a legendární Berliner Ensemble. České divadlo budou v Olomouci reprezentovat soubory Divadlo pod Palmovkou, Dejvické divadlo, Divadlo Na zábradlí a brněnské HaDivadlo.

Taberyho Opuštěná společnost na jevišti

Operní i činoherní produkci představí na Floře olomoucké Moravské divadlo, svůj nejnovější repertoárový titul Opuštěná společnost pak poprvé uvede partnerské Divadlo na cucky. „Bylo komplikované najít klíč ke zpracování, protože se nejedná o text, kde by byly klasické postavy a kde by to mělo nějaký dramatický vývoj. Základem byla myšlenka, že sám Erik Tabery podrobuje kritickému myšlení svoje úvahy a my jsme chtěli podrobit kritickému myšlení úvahy Erika Taberyho," říká dramaturgyně Iva Mikulová.

Opuštěná společnost

Režie světové premiéry se ujal Patrik Lančarič z Městského divadla Zlín. „Nalézt v těch myšlenkách obrazy nebo situace a dostat je na jeviště byl zajímavý proces. A nejdůležitější bylo nastavit na tento proces i herce. Abychom jim mohli věřit všechno, co říkají, bylo nutné to všechno přefiltrovat přes jejich vlastní zkušenosti.“

Fokus: Korea

Špičkový korejský tanec

Performativní programová linie Divadelní Flory se letos zaměří na současný korejský tanec. Reprezentativní, exotická platforma Fokus: Korea představí na olomouckých scénách kvarteto inscenací (A Silver Knife – Tail Language – Green Eye – Complement) špičkových choreografů a tanečníků. „Pohled do dění na korejské taneční scéně bude prvním výrazným krokem Flory mimo evropský kontinent. Festival navštíví výjimeční choreografové a tanečníci, kteří patří k reprezentantům progresivních proudů současného korejského tance s četnými mezinárodními ohlasy,“ říká dramaturg taneční programové sekce Jan Žůrek.

Persony, Divadlo Na zábradlí

Šepoty a výkřiky ve společnosti

Letošní podtitul festivalu zní Šepoty a výkřiky, což odkazuje na režiséra Ingmara Bergmana. „Bergmanovi dáváme prostor i v rámci filmového programu. Proběhne tu kompletní retrospektiva jeho filmů. Tohle festivalové motto se odráží ve všech festivalových produkcích a je to jakási introspekce, pohled do lidského nitra a možná i do naší společnosti, ze které se šepoty a výkřiky ozývají,“ dodává Jan Žůrek.

Za jedinečným zážitkem do Olomouce můžou divadelní nadšenci vyrazit do 26. května. 

Spustit audio