V hlubokém bezpečí žijí jen duše lhostejných. V inscenaci Hang Out vyrazí artistka Eliška Brtnická do veřejného prostoru
Na fasádu Kulturního domu Mlejn v pražských Stodůlkách vyšplhá artistka Eliška Brtnická. Premiérou inscenace Hang Out tak zahájí mezinárodní festival věnovaný ženám v cirkuse Fun Fatale. V Praze a Jihlavě potrvá do 7. října.
"Největší nebezpečí v životě je, že začneme být příliš opatrní.“ Tvrdí japonské přísloví, jehož obsah se odrazí i v nové inscenaci Hang Out Elišky Brtnické ze souboru Cirkus Mlejn. Inscenace má být polemikou na téma bezpečí, které se stalo mantrou 21. století. „Bezpečí je jednou z nejvyšších hodnot naší doby. Rozsáhlý systém pravidel a norem má zaručit, že se nám ve veřejném prostoru “nemůže nic stát”. Je ještě vůbec možné se venku jen tak potulovat, poflakovat, zavěsit a vyvěsit: prostě hang out?“ Vysvětluje své tvůrčí pohnutky pro vytvoření inscenace Hang Out artistka Eliška Brtnická.
Na inscenaci, která je prezentována jako audio walk – tedy procházka veřejným prostorem se zvukovým doprovodem – s Eliškou Brtnickou spolupracovala dramaturgyně Viktorie Knotková. „Textem, tedy tou audio rovinou, se v inscenaci snažíme doplnit asociace. Celý audio walk je spíše poetická věc, která by měla otevírat různá témata; jako jsou důvěra mezi rodičem a dítětem, svoboda a odvaha.“ Dodává k inscenaci Hang Out Viktorie Knotková.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.