Úsporný, racionální a funkční. Zlín jako jediné důsledně budované funkcionalistické město Evropy
Vybrané objekty od počátků baťovské éry do 50. let 20. století jsou tématem nového seriálu Mozaiky. Mezi nimi i zlínský mrakodrap z roku 1939 nebo Velké kino architekta a zlínského rodáka Františka Lýdie Gahury.
Čtěte také
Zlín jako jediné důsledně budované funkcionalistické město Evropy působí jako dokonale fungující stroj. Kombinací železobetonového skeletu s cihelnou vyzdívkou a okny v kovových rámech vznikla jedna z nejpůsobivějších výrazných větví moderní architektury. Zlín a jeho architektura je tématem nového seriálu Mozaiky, ve kterém se jeho autorka Veronika Jošková Štefanová a Ladislav Buchta z Národního památkového ústavu zaměřují na objekty od počátků baťovské éry do 50. let 20. století.
Prostřednictvím seriálu tak navštívíme bývalý tovární areál firmy Baťa, ve kterém stojí za pozornost obnovené objekty, mezi nimi i budova 21, jakožto ve své době nejvyšší mrakodrap střední Evropy, nebo bývalé tovární haly 14 a 15. Seriál se zaměřuje i na dílo zlínského rodáka, architekta Františka Lýdie Gahury, tedy budovu Velkého kina a Památník Tomáše Bati. Seriál zakončí návštěva obytné čtvrti Letná, které dominují specifické čtvrtdomky. Ty měly řešit ubytovací politiky tehdejšího baťovského Zlína. Seriálem provází Ladislav Buchta z Národního památkového ústavu, který je mimo jiné i odborným garantem území Městské památkové zóny Zlín.
Související
-
Šlechtická sídla východní Moravy. Holešov, Malenovice, Nový Světlov, Uherský Ostroh, Zlín
Na východní Moravu se vypravíme s autorem pořadu Petrem Slintákem a jeho hosty za nejen architektonickými skvosty.
-
Ostrava na cestě k velkoměstu. Proměna města pod patronací prvorepublikového starosty Jana Prokeše
Nejznámější ostravský starosta Jan Prokeš doposud zůstával mimo zájem historiků i veřejnosti. Mozaika mu věnuje seriál, a stejně tak Ostravě na její cestě k velkoměstu.
-
Pavla Bergmannová: Hledání duše města
To město mi nepřirostlo k srdci. Přitahuje mě a zároveň i znepokojuje, dráždí, ba rozčiluje. A díky tomu stále provokuje k hledání odpovědi na otázku, proč tomu tak je.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.