Umíme zapálit nebe. Vítězem 34. ročníku Ceny Jiřího Ortena se stal básník Šimon Leitgeb
Zápisky mladé schizofreničky, román o rozpadajícím se světě a klukovský příběh v básnických drobnokresbách – to byla tři díla nominovaná na Cenu Jiřího Ortena za rok 2021. Ocenění nakonec získala minimalistická poema Šimona Leitgeba Betonová pláž, která oslovila porotu nenápadnou vybroušeností.
Zářivá podivnost vyloučenosti
„Leitgebovy básnické miniatury jsou díky přímočaré a nesentimentální dětské optice působivé už samy o sobě. Autor z nich však buduje konkrétní, uvěřitelný svět malého chlapce z okraje společnosti. Na hlubší rovině se tak vzácně setkává důležité sociální téma s básnickým viděním a dotaženou originální kompozicí. Nic se tu nelíčí a nepopisuje, spíš pojmenovává a prožívá,“ uvádí laudatio poroty 34. ročníku soutěže pro mladé talentované autory do 30 let.
Volbu vítěze odůvodnila členka poroty, spisovatelka a redaktorka Božena Správcová: „Za zvláštními, vlastně velmi přímými slovními spoji tušíme neblahé děje, kterým se běžným jazykem říká třeba sociální vyloučení, šikana, pobyt v děcáku – ale dětský pohled lyrického hrdiny nepřipouští žádné fňukavé dospělé hodnocení. A prodírá se vší tou civilizační podivností bez ztráty životaschopnosti, čistoty a zářivosti.“ To dokládají i zdánlivě prosté verše jako: Je mi dobře když sme sami / sme měsíční vandráci / jezdíme spolu po zemi /a umíme zapálit nebe.
Vycizelovaný výsledek
Druhá autorova básnická sbírka Betonová pláž (JT’s nakladatelství, 2020) vyšla tři roky po jeho debutu Mezi náma (Nakladatelství Petr Štengl, 2017) a v mnohém na něj navazuje. Texty Šimona Leitgeba se už v roce 2016 se objevily v antologii Nejlepší české básně 2016 (Host, 2016) a publikoval i ve většině českých literárních časopisů. Jeho básně byly přeloženy také v Rakousku, na Ukrajině a v Rumunsku. Básník žije střídavě v zahraničí a v Českých Budějovicích, kde se aktivně podílí na chodu kulturního života organizací literárně-hudebního pořadu Mezi náma a festivalu Literatura žije!.
„Na sbírce jsem intenzivně pracoval dva a půl roku. Rukopis se mnou projel Evropu, Ameriku i Asii a z postupně nasbírané přibližně stovky básní se do sbírky dostaly sotva tři desítky. Myslím si, že básně fungují nejen samy za sebe, ale pracují i komplexně, jako dlouhý příběh, poema,“ řekl k oceněnému souboru Šimon Leitgeb.
Oceněná kniha vzešla z 21 přihlášených titulů, z nichž byla nominována tři díla do užšího výběru. Kromě vítězné Betonové pláže to byl počin Gábiny Pokorné V hlavě (Práh), přinášející bez příkras zápisky mladé schizofreničky, a románový debut Praskliny (Listen) spisovatelky, publicistky a scenáristky Kláry Vlasákové. Vítěze vybrala odborná porota, v níž zasedli literární teoretik Petr A. Bílek, literární kritik a filozof Petr Fischer, spisovatelka a překladatelka Pavla Horáková, literární redaktor Štěpán Kučera a spisovatelka a redaktorka Božena Správcová. Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2021, které proběhlo v pondělí 17. května v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu, bylo živě streamováno online.
Související
-
Románový debut Gábiny Pokorné V hlavě si právem vysloužil nominaci na Cenu Jiřího Ortena
Próza vydaná nakladatelstvím Práh nese podtitul „ze zápisků mladé schizofreničky“ a čtenáře nechává nahlédnout do rozervané mysli mladé ženy trpící touto duševní chorobou.
-
Knihu Praskliny dopsala před koronou. Pak se některé scény staly realitou
Na Zemi se zničehonic snese velká bílá zářící koule. Proč se zjevila a jak na ni postavy románového debutu Kláry Vlasákové zareagují?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.