Umělá inteligence dokončila Dvořákovo dílo. Poslechněte si skladbu Z budoucího světa

13. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Umělá inteligence dokončila Dvořákovo dílo

Jak přesvědčivou a hodnotnou skladbu je dnes schopna zkomponovat umělá inteligence? Odpověď nabízí záznam části koncertu, na kterém v interpretaci PKF – Prague Philharmonia zazněl mimo jiné systémem AIVA dotvořený fragment díla Antonína Dvořáka.

Leitmotivem koncertu jsou díla, v nichž skladatelé různým způsobem navazují na díla jiných autorů. Někdy jde o poctu, jindy o snahu představit nový pohled na věc.

Oba přístupy se snoubí ve stěžejním kusu večera, skladby From the Future World, kterou na základě fragmentu nedokončené skladby Antonína Dvořáka vytvořila umělá inteligence AIVA (Artificial Intelligence Virtual Artist).

AIVA / Britten / Musorgskij
Program koncertu:
W. A. Mozart / M. Haydn - Symfonie č. 37 G dur K 444/425a
B. Britten - Iluminace (Les illuminations) op. 18
I. Stravinskij - Cirkusová polka
AIVA/A. Dvořák - Z budoucího světa
E. Satie / C. Debussy - Gymnopédies
M. P. Musorgskij / M. Ravel - Obrázky z výstavy

PKF
Emmanuel Villaume
Petr Nekoranec

Systém, jemuž byl jako první umělé inteligenci přiznán status skladatele, dokončil toto dílo díky analýze dat ze všech Dvořákových opusů. Zatímco skladatel měl během života možnost seznámit se s Novým světem, touto kompozicí mu úctu vyjádří i svět budoucí.

Na koncertě dále zazněla Debussyho aranžmá chvějivých Gymnopédies Erika Satieho a především jedna z historicky nejznámějších instrumentací, Ravelova orchestrace původně klavírních Obrázků z výstavy Modesta Petroviče Musorgského, která jim zajistila nesmrtelnost a učinila z nich jedno z nejpopulárnějších děl 20. století.

autor: Jan Mazura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová