Umělá inteligence dokončila Dvořákovo dílo. Poslechněte si skladbu Z budoucího světa

13. červenec 2020

Jak přesvědčivou a hodnotnou skladbu je dnes schopna zkomponovat umělá inteligence? Odpověď nabízí záznam části koncertu, na kterém v interpretaci PKF – Prague Philharmonia zazněl mimo jiné systémem AIVA dotvořený fragment díla Antonína Dvořáka.

Leitmotivem koncertu jsou díla, v nichž skladatelé různým způsobem navazují na díla jiných autorů. Někdy jde o poctu, jindy o snahu představit nový pohled na věc.

Oba přístupy se snoubí ve stěžejním kusu večera, skladby From the Future World, kterou na základě fragmentu nedokončené skladby Antonína Dvořáka vytvořila umělá inteligence AIVA (Artificial Intelligence Virtual Artist).

AIVA / Britten / Musorgskij
Program koncertu:
W. A. Mozart / M. Haydn - Symfonie č. 37 G dur K 444/425a
B. Britten - Iluminace (Les illuminations) op. 18
I. Stravinskij - Cirkusová polka
AIVA/A. Dvořák - Z budoucího světa
E. Satie / C. Debussy - Gymnopédies
M. P. Musorgskij / M. Ravel - Obrázky z výstavy

PKF
Emmanuel Villaume
Petr Nekoranec

Systém, jemuž byl jako první umělé inteligenci přiznán status skladatele, dokončil toto dílo díky analýze dat ze všech Dvořákových opusů. Zatímco skladatel měl během života možnost seznámit se s Novým světem, touto kompozicí mu úctu vyjádří i svět budoucí.

Na koncertě dále zazněla Debussyho aranžmá chvějivých Gymnopédies Erika Satieho a především jedna z historicky nejznámějších instrumentací, Ravelova orchestrace původně klavírních Obrázků z výstavy Modesta Petroviče Musorgského, která jim zajistila nesmrtelnost a učinila z nich jedno z nejpopulárnějších děl 20. století.

autor: Jan Mazura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.