Ukrajinští Romové aneb z Užhorodu do Brna a zpět
Podle odhadu komisařky ukrajinského parlamentu pro lidská práva Ludmily Denisové žilo na Ukrajině před válkou 200 až 400 tisíc Romů. Asi 150 tisíc Romů vyhnala válka za hranice, někteří skončili na Ruskem okupovaných územích. Tisíce Romů, kteří v prvních měsících po začátku války přišli do České republiky, v naší zemi ale neuspěly. Proč? I na to se ptá Večer na téma, jehož premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Natočeno v ostravském studiu Českého rozhlasu.
V Užhorodu žije největší romská komunita na Ukrajině. Svým způsobem jsou to tak trochu i naši Romové, říká autor pořadu Ivan Motýl, neboť Užhorod s Podkarpatskou Rusí patřil kdysi k Československé republice. Vydejme se tedy do ukrajinské romské osady, do užhorodské kavárny, za ukrajinskými i českými občanskými aktivisty i mezi romské uprchlíky. Romskou poutí nás bude provázet hudba Oleksije Podata a texty Jaroslava Durycha.
Související
-
Co Rom, to muzikant? Příběh romské hudby v Česku od cimbálovky po pop
Dokument propojuje historii a současnost, romství a češství, cimbálovku, houslové lamentace, čardáš, rompop, jazz, klasiku, operu, muzikál i rap.
-
Čhavorenge a Ida Kelarová v Rudolfinu. Koncert k Mezinárodnímu dni Romů
Dětský soubor Čhavorenge oslavuje Mezinárodní den Romů strhujícím koncertem v pražské Dvořákově síni. Zároveň tak vyjadřuje dík České filharmonii, pod níž působí deset let.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.