Čhavorenge a Ida Kelarová v Rudolfinu. Koncert k Mezinárodnímu dni Romů
Dětský soubor Čhavorenge se svou zakladatelkou a uměleckou vedoucí oslavuje Mezinárodní den Romů strhujícím koncertem v pražské Dvořákově síni. Zároveň tak vyjadřuje dík České filharmonii, pod jejímiž křídly působí rovných deset let.
Navázání spolupráce Idy Kelarové a ansámblu Čhavorenge s Českou filharmonií se datuje do roku 2014, kdy vše zaštítil ještě Jiří Bělohlávek. Tehdy poprvé vyjeli filharmonikové do romských osad na východě Slovenska.
Od té doby se v romském dětském souboru obměnilo několik generací členů a Ida Kelarová si je všechny pamatuje jménem. Vykonala s nimi velký kus práce. A to nejen u nás či na Slovensku, ale třeba také v Belfastu nebo v Londýně.
O spolupráci vznikl dokumentární film O čo ide Idě nebo cédéčko Hej Romale. Všichni zažili mnoho krásných tvořivých setkání romských a neromských dětí.
Je tedy co slavit a Čhavorenge i jeho náčelnice jsou na děti právem hrdí. Navíc Čhavorenge se nepředstavilo jen jako sbor, ale také jako líheň pěveckých i tanečních talentů.
Čhavorenge a Ida Kelarová vystoupili v Rudolfinu na dvou koncertech, v sobotu 6. a v neděli 7. dubna. První z koncertů vysíláme v přímém přenosu a součástí je i rozhovor s Idou Kelarovou.
Související
-
Co Rom, to muzikant? Příběh romské hudby v Česku od cimbálovky po pop
Dokument propojuje historii a současnost, romství a češství, cimbálovku, houslové lamentace, čardáš, rompop, jazz, klasiku, operu, muzikál i rap.
-
Táta měl velké romské srdce. Všechno, co umím, je od něj, říká hudebnice Ida Kelarová
Ida Kelarová studovala hudbu na konzervatoři, nejšťastnější ale je, když svým emocím může dát volný průchod. Z Walesu a Skandinávie přesídlila na Vysočinu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.