(U)Krajina války. Rozhovory s přímými svědky dlouhotrvajícího konfliktu

5. prosinec 2019

Už pět let probíhají na východě Ukrajiny boje mezi Ruskem podporovanými separatisty a vládními silami. Jejich intenzita polevila, ale válčí se dál. Celkový počet obětí už překročil deset tisíc, přičemž přes tři tisíce mrtvých jsou civilisté. Několikanásobně větší je počet zraněných a 1,7 miliónu lidí uteklo před válkou do bezpečnějších míst Ukrajiny a další pak do Ruska.

Od roku 2014 autor radiodokumentu Alex Švamberk pořizuje rozhovory s přímými svědky války. Jejich hlasy pak zakomponoval do čtvrttónové hudební skladby, kterou složil přímo pro tento radiodokument. Pohledy na válku se různí, dobrovolníci, kteří zažili přímé boje, mluví jinak než psycholog, který se snaží pomoci traumatizovanému obyvatelstvu, socioložka nahlíží vojenské soudy jinak než pilotka vrtulníku. Dohromady však tyto hlasy mohou zpřítomnit stav dnešní ukrajinské společnosti. Nenabízí řešení ani jednoznačné soudy. Nabízí poezii, syrovou a katarzní, kde smysl pulsuje mezi řády.

Ukrajinští vojáci v boji na Ukrajině

Zpočátku se téma skoro nikomu nechtělo otevírat, i když bylo zjevné, že pohřby padlých jsou celospolečenskou záležitostí. Alex postupně mluvil s lidmi, kteří se snažili všemožně pomáhat. Od začátku konfliktu sháněli vybavení pro kluky bojující na frontě, kteří nutně potřebovali protistřepinové vesty nebo prostředky pro spojení. Mezi dalšími byli psychologové a kaplani, ti se soustředili na pomoc veteránům a zraněným, kteří se vyrovnávali s válečnými traumaty. Nakonec se dostal i ke zraněným a k lidem, kteří z Donbasu před boji utekli.

Dětské kresby posílané vojákům

Názory se lišily, mnozí válku vnímali jako konflikt s Ruskem, proti němuž se mělo hned rázně zakročit, další, v rozporu s oficiální linií tvrdili, že jde o válku občanskou, do které Moskva jen zasahuje. Někteří se zamýšleli nad mimořádnou brutalitou konfliktu i nad tím, co je ve válce ještě přípustné a co jsou už zvěrstva. Všichni se však shodovali na tom, že je potřeba boje ukončit.

Jenomže se opět prokazuje, že válka má vlastní zákony a pokračuje dál a tíhu nese celá společnost.

Výpovědi umocňují básně Ljubov Jakymčuk, jejíž rodina žila na okupovaných územích a původní hudba, která využívá čtvrttónů, aby zdůraznila děsivou hrůznost a bezútěšnost situace.

Alex Švamberk při vzniku dokumentu

Básně byly publikovány v časopise Tvar 2018/2 v překladu Alexeje Sevruka.

Koncept, scénář a režie: Alex Švamberk
Dramaturgie: Viola Ježková
Hudba: Ava´n´garde (Alex Švamberk – elektronika, Vladimír Šťástka- baskytara, Tomáš Reiner – kytara, Alexandra Niklíčková – akordeon, host: Jan Jirucha – trombón)
Mistr zvuku: Milan Křivohlavý

Hovoří (v závorce rok pořízení interview)
Voják Vadym Dovhoruk, který v debalcevském kotli přišel o ruku a obě nohy (podzim 2017)
Básnířka Ljubov Jakymčuk, jejíž rodina musela odejít z ostřelovaného Pervomajsku (podzim 2017)
Socioložka Oksana Michejeva, která musel a s rodinou utéci z Doněcku (jaro 2017)
Diplomat Jevhen Perebyjnis, současný velvyslanec Ukrajiny v ČR který, byl mluvčím ministerstva zahraničí (jaro 2017)
Bývalá vrtulníkářka Nadija Savčenko, která po propuknutí konfliktu odešla bojovat na frontu jako dobrovolnice, byla zajata v Rusku odsouzena za navedení palby na novináře. Po výměně zajatců usedla do parlamentu a letos byla zatčena kvůli pokusu naplánovat převrat (léto 2016)
Psycholog Roman Liščuk, který pomáhal vojákům se vyrovnat s traumaty (léto 2015)
Kaplan Petro Terleckij, který pomáhá zraněným (jaro 2017)
Restaurátor Andruj Sajluk, který vede organici zajišťující vojáků na frontě vybavení (léto 2015)
Pedagožka a spisovatelka Jevhenija Bilčenko, která se stala tváří Majdanu (předjaří 2018)
Novinář a vězeň svědomí Ruslan Kocaba (předjaří 2018) a tehdejší český ministr obrany Martin Stropnický (jaro 2014)

V českém znění: Kateřina Císařová, Ivana Sojková, Irena Pulicarová, Jiří Hromada, Jiří Pěkný, Martin Falář.

Pořad vznikl v roce 2018.

Spustit audio