Toulání Zábřežskou vrchovinou. Vydejte se s námi po stopách Jana Eskymo Welzla, Vlastimila Artura Poláka nebo Josefa Mánesa

8. srpen 2022

Člen velrybářské flotily, melancholický učitel i básník z města stínů. To jsou osobnosti, za kterými se vypravíme v srpnových Výletech s Vltavou. Kromě osudů a životních drah Jana Eskymo Welzla, Vlastimila Artura Poláka či třeba Josefa Mánesa vás provedeme po malebných i drsných místech Zábřežské vrchoviny. Navštívíme (nejen) Štíty, Mírov, Řepovou, Lošticko, Zábřeh a krajinu pod Velkým Kosířem.

Zábřežská vrchovina – kopcovitý útvar, který se táhne od města Štíty po před Prostějovem stojící Velký Kosíř. Tato krajina, spojující Čechy s Moravou, ale také Sudety s českými oblastmi, se stala dějištěm osudů pohnutých i zábavnějších. Pět z nich představí olomoucké Výlety s Vltavou.

Připravili: Mirek Kobza a Tomáš Soldán
Natočeno: v olomouckém studiu Českého rozhlasu v roce 2018
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.