Tono Stano: Stěžovat si stojí spoustu energie, člověk má úžasné možnosti. Poslechněte si to nejlepší z Vizitek 2022
Seznamte se s lidmi, kteří žijí (s) kulturou. To je podtitul pořadu Vizitka, do kterého zveme hosty známé i méně známé. Důležité pro nás je jen to, aby za kulturu dýchali a měli chuť o ní mluvit. M. Huba, M. Pavlíček, T. Etzler, T. Němec, A. Kareninová – i tyto osobnosti přijaly pozvání, a my vám rozhovory s nimi a dalšími patnácti hosty připomínáme v bilančním výběru. Děkujeme za přízeň, a jak říká moderátorka Markéta Kaňková: Buďte s námi, buďte s Vltavou.
Tomáš Etzler: Zastrašit, ponížit, vystresovat. Čína se děsí svobodných médií, mě tam zatkli třiadvacetkrát
„S natrženým hýžďovým svalem do války na Ukrajině nepojedu,“ konstatuje Tomáš Etzler, muž, o němž přátelé tvrdí, že by se do průšvihu dostal i v telefonní budce. Pro americkou CNN reportoval z Afghánistánu, Iráku i Pákistánu, zkušenosti ze sedmiletého pobytu v Asii shrnul do knihy Novinářem v Číně. Mluvil o nich také s Markétou Kaňkovou. A došlo i na jeho milované The Cure, které prý poslouchá denně.
Michal Pavlíček: Václav Havel mi věřil, a to mi dávalo velkou sílu
Říká o sobě, že je samotář. Veškerou hudbu si nahrává v domácím studiu a „one man show“, jak této práci přezdívá, si kompenzuje hraním v kapelách. Jak je na tom Pražský výběr s novým albem? Jaký má vztah k novým technologiím a v čem je pro něj důležitý odkaz Václava Havla? I o tom s kytaristou a skladatelem Michalem Pavlíčkem mluvila Markéta Kaňková.
Markéta Vacovská: Jak se nenechat semlít životem? Odolnost je téma, které rezonuje i na severu, zachytit ho tancem mi dává velký smysl
Kde vzít sílu na všechny lidské útrapy? Co všechno je vlastně člověk schopný fyzicky a psychicky zvládnout? I to je dlouhodobým tématem choreografky a tanečnice Markéty Vacovské, milovnice severských zemí, taneční improvizace a také hudebnice PJ Harvey. Na tu se sice v pořadu nedostalo, zazněla ale Lenka Dusilová. I tu prý spolupráce na jednom tanečním projektu posunula za hranice komfortní zóny.
Ivan Pinkava: Ženské tělo svádí k sexuální interpretaci. Mužské je zajímavější pro svou obecnou výpověď
„Mé fotografie mohou na někoho působit drsně, nikdy v nich ale nechybí krása. Té se nechci vzdát, potřebuju mít z fotky slast,“ říká Ivan Pinkava. I tento fotograf křehkosti, intimity, bytí i nebytí byl hostem Markéty Kaňkové.
Bára Prášilová: Moje životní scénáře často nejdou realizovat, a tak je fotím
„V mých fotkách se obsesivně opakují motivy, které mě neskutečně lákají, ale ze kterých mám zároveň strach. Například vlasy. Ve vlasech je uložená historie, a já mám tendenci se historie zbavovat, říká fotografka Bára Prášilová. S Markétou Kaňkovou mluvila o své knize Circles, o radosti ze zpomalení i o tom, že v blízké budoucnosti se skrz focení chystá popasovat se s fobií z hadů.
Fero Fenič: Rodiče mi dali samostatnost, v kině ale nikdy nebyli. Svět filmu jsem objevil díky faráři
Tónem, ironií a celkovým pohledem na náš konzumní život nebyla Česká soda prozatím ničím překonaná, míní producent, filmař a zakladatel společnosti Febio Fero Fenič. Z jeho dílny už čtyři roky žádná novinka nevzešla, v současné době ale chystá dokument o své kamarádce Haně Hegerové. Mluvil s ním Tomáš Pilát.
VIZITKA
Seznamte se s lidmi, kteří žijí (s) kulturou.
V hodinovém rozhovoru moderátora s hostem posluchačům představujeme zajímavé postavy českého i zahraničního kulturního života: spisovatele, překladatele, hudebníky, výtvarníky, kurátory, filmaře, architekty, divadelníky, tanečníky, sběratele, ale třeba i organizátory společenského dění na malém městě.
Nedílnou součástí Vizitky jsou skladby podle hostova vlastního výběru. Hudbu vnímáme jako médium, které hostův portrét dokáže vykreslit ještě detailněji.
Vybrané rozhovory můžete sledovat také na našem Youtube kanálu.
Nejnovější články
-
Spisovatel Martin M. Šimečka: Pro středoevropský prostor je typické, že je posedlý vlastní politikou
„Psaní má pro mě smysl jen tehdy, když jde o výpověď osobní zkušenosti. Téma, o kterém píšu, musím mít hluboce prožité,” řekl ve Vizitce spisovatel Martin M. Šimečka.
-
Vyprávět jsem se naučil až při práci na Formanově Valmontovi, říká spisovatel Jan Novák
Miluje český smysl pro humor a na Američanech si cení, že nehrají postranní hry. Problém má s autoritami, ale když žil v USA, přihlásil se k odvodu do války ve Vietnamu.
-
Na filmech jsem se naučila, že jazyk může sloužit obrazu, říká překladatelka Anna Kareninová
„Kdybych ohluchla a nemohla poslouchat hudbu, bylo by to pro mě neštěstí. Hudbu vnímám při překládání, v textech ji mají skoro všichni,“ míní Anna Kareninová.
-
Vychází slunce, sedám do auta a jdu fotit. Válku bych zachytit neuměl, říká fotograf Pulicar
„Mám vztah k přírodě, často vyrážím na procházky po polních cestách. Melancholie a nenápadnost mi vyhovuje, vnímám paralelu se životem,“ říká Jaroslav Pulicar.
-
Stěžovat si stojí spoustu energie, sebelítost vyřadí člověka ze života, říká fotograf Tono Stano
Tono Stano se řídí pravidlem „identifikovat zlo a nezdržovat se blbostmi.“ Inspiruje se situací tady a teď, tak vznikla i jeho aktuální výstavna v pražské Trafačce.
-
Můj odpor k režimu má zárodek v dětství. Fotkou jsem se chtěl vůči systému vymezit, říká Tomki Němec
Dokumentární fotograf Tomki Němec dlouhodobě zachycuje lidskoprávní tematiku, lidi a život na ulicích či v dětských domovech.