Tomáš Zmeškal: Milostný dopis klínovým písmem. Rodinná sága z dob Československa za socialismu

18. červenec 2024

Četba z románu současného českého autora, v němž zaznamenává osudy jedné rodiny od 40. let 20. století do začátku 90. let. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkují: Dana Černá, David Novotný, Petr Pelzer, Alois Švehlík, Marta Vančurová, Jiří Ornest, Jan Dolanský
Připravila: Jana Franková Doležalová
Režie: Aleš Vrzák
Natočeno: 2009

Autor, narozený v roce 1966, vystudoval anglický jazyk a literaturu. Pracoval jako tlumočník, lektor, překladatel a odborný asistent na pedagogické fakultě Karlovy univerzity nebo středoškolský učitel.

Jeho románový debut Milostný dopis klínovým písmem je takřka rodinnou ságou. Základní dějový rámec spadá do Československa 40. až 90. let minulého století. Hlavní děj je sklenut příběhem Josefa a Květy Černých.

Román není sestrojen podle chronologické osy, a tak hned v první kapitole vstupujeme do závěru šedesátých let a zastihujeme jejich dceru Alici v okamžiku svatby. Na konci románu zas potkáme Josefa v západočeských lesích v ohrožení vlastního života během posledních dnů druhé světové války.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.