Tomáš Syrovátka: Heinrich a Henrietta. Jak se dají prožít poslední hodiny před sebevraždou?

30. duben 2024

Jednoho listopadového podvečera 1811 se na odlehlém místě u jezera Wannsee ozvaly dva osudové výstřely. Co se však odehrálo předtím, než k nim došlo? Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Osoby a obsazení: Heinrich von Kleist (Petr Jeništa) a Henrietta Vogelová (Gabriela Pyšná)
Dramaturgie: Hana Hložková
Zvukový mistr: Josef Daněk
Hudba: Zdeněk Král
Režie: Petr Štindl
Natočeno: 2012
Natočeno v Českém rozhlase Brno.

Příběh o německém romantickém dramatikovi Heinrichu von Kleistovi a jeho společnici Henriettě Vogelové je koncentrován do posledních hodin před tím, než dobrovolně ukončí svůj život. Původní rozhlasová hra Heinrich a Henrietta Tomáše Syrovátky vychází z faktů, avšak vytváří fiktivní příběh „24 hodin jedné lásky“, jak zní její podtitul.

Syrovátkův Kleist je cituplnou bytostí s nesmlouvavými názory na pokrok, vzdělání a společnost. Situace v soukromí však talentovaného tvůrce odhalují spíše jako člověka rozpolceného, podléhajícího pochybám i agresi. V kontrastu k němu stojí osobnost nemocné ženy, která ve své zranitelnosti dokáže projevit duševní nezlomnost a odvahu. Hra umožní posluchači stát se svědkem napínavého dramatu, ale především nahlédnout do komplikované povahy geniálního umělce.

Dramatik Tomáš Syrovátka (*1976) působil jako dramaturg Divadla F. X. Šaldy v Liberci a Východočeského divadla v Pardubicích. Je podepsán pod mnoha úspěšnými dramatizacemi, např. Tři muži ve člunu, Satiry aneb Zmizení Píseckého, Pohádka o Raškovi, Pohádka o Liazce. Na svém kontě má i několik původních divadelních her: Utíkej, Váňo, utíkej! aneb Velká divadelní steeplechase, Erotikon doktora Š., Osud zmizelého a další.

Ve své první rozhlasové hře Štít (2009) líčil epizodu ze života kontroverzní spisovatelky, následující monodrama Sen divadelního ředitele (2012) se neslo spíše v satirickém duchu a jeho zatím poslední hra pro rozhlas, Zrada na trati (2020), pojednávala o automobilové závodnici Elišce Junkové. 

autor: Hana Hložková
Spustit audio

Související