Měsíční povídky severočeského barda Patrika Linharta

24. květen 2024

Už hezkých pár let píše Patrik Linhart autentické miniatury na hranici prózy a poezie, které bezprostředně zaznamenávají a reagují na vše prožité, viděné a slyšené. Říká jim „měsíční povídky“. V tomto týdnu vám nabídneme všechny měsíční povídky dosud natočené a navíc jednu premiéru ze zatím nikde nepublikovaných Linhartových textů. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Richard Fiala
Připravil: Dominik Mačas
Režie: Jakub Doubrava
Natočeno: 2021 až 2024

Severočeský básník, performer, výtvarník a překladatel Patrik Linhart (1975) patří k nejpozoruhodnějším osobnostem současné literární scény. Je členem radikálního baletu Vyžvejklá Bambule, souboru Kundí frky a také zakladatelem projektu Vědecké studio Stará milenka. Jako překladatel a editor se věnuje literatuře fin de siécle, umění imaginace a hororu.

Vltava v uplynulých letech uvedla například čtení z jeho knížek Jáma a rypadlo (2019), Jazyk ve lví tlamě (2022), Hraniční světla (2023), autorský výběr inspirativních básnických textů do cyklu BáSnění nebo Linhartovy překlady povídek velšského spisovatele Arthura Machena.

Měsíční povídky

Láska a pivo za časů pandemie. Groteskní mikropříběhy z časů lockdownu. Výběr z měsíčních povídek, které vznikly během řádění viru covid-19. 

Jáma a rypadlo

Šachty, ženy, hospody – poezie pro každý den. Nepřenosný prožitek severních Čech v měsíčních povídkách z knihy Jáma a rypadlo. Meditace o životě, o dětech, o psech, vše psané s humorem, který nešetří nic a nikoho, včetně autora. 

Hraniční světla

Dvě místa stovky kilometrů vzdálená a přesto si velmi blízká. Kláštery v Broumově a v Oseku a jejich okolí v deníkových záznamech a mikropovídkách severočeského barda. Jeho pohled je výsostně básnický a nechybí mu vznešenost temné romantiky ani smysl pro humor. 

Jazyk ve lví tlamě

Patrik Linhart s jazykovou virtuozitou a smyslem pro groteskno reflektuje svůj pobyt v západoukrajinském Lvově, kde vedl kurz českého jazyka, zatím co na druhé straně Ukrajiny už tehdy zuřila válka. Výběr z měsíčních povídek z knihy Jazyk ve lví tlamě s podtitulem O cestě ze Lvova do Lemberka a ještě dál.

Surová duše

Lazarova žumpa ve Věšťanech, temné lesní bytosti, cestující ve věčnosti, horečnaté sny a vítězné přípitky. Sever s hnijícími trabanty a haldami vymalovanými šerosvitem. Příběhy, které se opravdu staly nebo se teprve stanou. Nejnovější měsíční povídky Patrika Linharta vybrané z autorova rukopisu.

Spustit audio

Související