Tomáš Háček: Třikrát docent Blažek

1. březen 2016
Klub rozhlasové hry
03577927.jpeg

Ve třech humoristických hříčkách se představí svérázná postava vášnivého, avšak zneuznaného astronoma docenta Blažka.

Poslouchejte na Vltavě 1. března 2016 ve 21:30. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pondělí 7. března 2016.


Třikrát docent Blažek je název hodinového pořadu, který vznikl v rámci cyklu Hry nové generace. Ve třech humoristických hříčkách, které v pořadu zazní, se představí zneuznaný, avšak vášnivý amatérský astronom Antonín Blažek, neoprávněně používající titul docent. Svéráznou postavu hvězdami posedlého, rtuťovitého seniora vymyslel v rozhlase debutující dramatik Tomáš Háček. Prostřednictvím jednotlivých kusů, nazvaných Hudba hvězd, Docent Blažek a Uranovy narozeniny a Docent Blažek a spravedlivé uznání, se autor představí také v roli režiséra a hudebního skladatele. Nejen o práci v rozhlase, ale také o dalších svých uměleckých aktivitách pak pohovoří v pořadu, jehož je hostem.

Antonín Blažek žije se svým věrným psem Uranem na kraji obce Zálesí. Na půdě svého domku si vlastními silami postavil malou observatoř, odkud pozoruje vesmír. Miluje hvězdy a sleduje jejich pohyb po obloze. Jeho koníčkem je nahrávání hvězdné hudby a objevování úkazů, kterých si – podle něj – renomovaní vědci vůbec nevšímají. O svých vesmírných nálezech je pak pravidelně informuje a vzteká se, když s ním nevedou učené diskuse. Osamělý hvězdář v průběhu svého života prožívá ústrky, jimž se statečně brání, ale často ho přivádějí do komplikovaných situací.

03577925.jpeg

Komická postava pana Blažka je přítomna třem dramatickým epizodám, u nichž časová souslednost nehraje žádnou roli. Typ postavy je totiž věčný. Malým překvapením pro posluchače pořadu je bonus v podobě přítomnosti docenta Blažka v brněnském rozhlasovém studiu.

Tomáš Háček (1981) vystudoval režii a scenáristiku na Fakultě multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Autorsky a režijně vytvořil několik krátkých hraných filmů – např. Svět v láhvi, Brutpong, Hadožrout, za svůj celovečerní absolventský film Návrat do Červeného města (2008), získal mj. i scenáristickou cenu České televize. Režíroval několik hraných i animovaných videoklipů pro známé české interprety např. pro skupinu Kryštof, Traband anebo Tomáše Kočka, ale i hrané edukativní dokumenty (Syndrom diabetické nohy, Příběh neobvyklé vůně) a celovečerní animovaný film Příběhy ze Zázvorové země (2012). Kromě toho se intenzivně věnuje hudbě a to nejen ve svých hudebních projektech Listolet, HUSO a Mezivlkem. Vytváří např. interaktivní hudební instalace, napsal hudbu k celovečernímu filmu Trofej a k rozhlasovým minihrám Stravinskij!, Jedinečné a dokumentu Ztrácíme puls! Kromě těchto aktivit učí na divadelní fakultě Jamu v Ateliéru fyzické divadlo.


Hudba hvězdOsoby a obsazení: Blažek (Pavel Zatloukal), Zelený (Martin Sláma), Černý (Michal Bumbálek).Docent Blažek a Uranovy narozeninyOsoby a obsazení: Blažek (Pavel Zatloukal).Docent Blažek a spravedlivé uznáníOsoby a obsazení: Blažek (Pavel Zatloukal), Řidič (Martin Sláma), Úředník (Michal Bumbálek).

Autor: Tomáš HáčekDramaturgie: Hana HložkováRežie: Tomáš HáčekHudba: Tomáš HáčekZvukový mistr: Michal Zelinka

V Brně natočila Tvůrčí skupina Drama a literatura v roce 2016. Součástí pořadu je diskuse s tvůrci inscenace.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

Autor: Hana Hložková