Timrava: Ondro Karman

Josef Somr
Josef Somr

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Ostrá satira slovenské spisovatelky, ukazující na „popanšťování“ obyčejného vesnického člověka. Účinkuje Josef Somr. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Boženu Slančíkovou zná asi většina Slováků a Čechů i pod pseudonymem Timrava. Narodila se v roce 1867 do rodiny evangelického faráře a měla deset sourozenců. Vedla poněkud svérázný život. I proto, že se nikdy nevdala, měla ve své době výrazné existenční potíže. Od své rozvětvené rodiny se toužila vzdálit, ale dlouho si nedokázala najít práci. Dělala společnici jedné vdově, pak kurátorku ve Slovenském národním muzeu – všechno ale jen krátce. Pokusila se ještě stát pošťačkou, ale ani to jí nevyšlo. Nakonec se z ní stala učitelka v mateřské školce.

Po celou dobu ale také psala. Začínala vydáváním rukopisného časopisu Ratolesť, později psala i verše, romány, občas divadelní hry a povídky. Nebála se v nich kritiky lidských slabostí i společenského dění a často nahlížela i na specifika vesnického života. I když se mnohdy uchylovala k tématu lásky, nikdy na něj nenahlížela sentimentálně, spíše s nadhledem poukazovala na jistou vypočítavost.

Na „popanšťování“ obyčejného vesnického člověka ukazuje i ostrá satira Ondro Karman.

Účinkuje: Josef Somr

Překlad: Jan Linhart
Režie: Vlado Rusko
Natočeno v roce 2001.

Spustit audio
autoři: Dagmar Jaklová-Oravová, Tvůrčí skupina Drama a literatura