Thomas Mann: Smrt v Benátkách. Stárnoucí spisovatel, pohledný mladík a nečekané erotické jiskření

Nečekané erotické vzplanutí převrátí naruby život stárnoucího uznávaného spisovatele. Četba na pokračování z nejslavnější novely německého nobelisty. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Překlad: Jitka Fučíková
Připravil: Jan Petrásek
Čte: Otakar Brousek
Režie: Petr Adler
Natočeno: v roce 1996
Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.
Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Stárnoucí úspěšný spisovatel Gustav von Aschenbach sice získal svým psaním peníze, slávu i uznání společnosti, jeho život ale upadl do stereotypu. Neustálé pochybnosti o vlastním díle chce rozptýlit cestováním. V benátském hotelu se setká se čtrnáctiletým mladíkem, který v něm probudí celoživotně popírané homosexuální tendence. Platonické milostné vzplanutí zažehne oboustranné jiskření. Spisovatel nachází mocnou inspiraci k psaní. Vášeň se mění ve skutečnou lásku, která nedovolí spisovateli opustit město. Nakonec za svůj cit zaplatí cenu nejvyšší, když v Benátkách umírá zachvácen zhoubnou cholerou, která se šíří, ačkoli úřady kvůli turistickému ruchu její výskyt zapírají. Nejslavnější novela německého nobelisty Thomase Manna patří k zásadním dílům evropské literatury. Příběh zvěčnil nezapomenutelně ve filmu režisér Luchino Visconti. Podle novely vznikla i poslední opera skladatele Benjamina Brittena.

Thomas Mann ve studiu československé rozhlasové společnosti Radiojournal (10. 5. 1936)
autor: Jan Petrásek
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?