Thomas Mann: Smrt v Benátkách. Stárnoucí spisovatel, pohledný mladík a nečekané erotické jiskření
Nečekané erotické vzplanutí převrátí naruby život stárnoucího uznávaného spisovatele. Četba na pokračování z nejslavnější novely německého nobelisty. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Připravil: Jan Petrásek
Čte: Otakar Brousek
Režie: Petr Adler
Natočeno: v roce 1996
Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.
Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Stárnoucí úspěšný spisovatel Gustav von Aschenbach sice získal svým psaním peníze, slávu i uznání společnosti, jeho život ale upadl do stereotypu. Neustálé pochybnosti o vlastním díle chce rozptýlit cestováním. V benátském hotelu se setká se čtrnáctiletým mladíkem, který v něm probudí celoživotně popírané homosexuální tendence. Platonické milostné vzplanutí zažehne oboustranné jiskření. Spisovatel nachází mocnou inspiraci k psaní. Vášeň se mění ve skutečnou lásku, která nedovolí spisovateli opustit město. Nakonec za svůj cit zaplatí cenu nejvyšší, když v Benátkách umírá zachvácen zhoubnou cholerou, která se šíří, ačkoli úřady kvůli turistickému ruchu její výskyt zapírají. Nejslavnější novela německého nobelisty Thomase Manna patří k zásadním dílům evropské literatury. Příběh zvěčnil nezapomenutelně ve filmu režisér Luchino Visconti. Podle novely vznikla i poslední opera skladatele Benjamina Brittena.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Stefan Zweig: Josef Fouché. Portrét jednoho bezpáteřního politika
-
Miroslav Stoniš: Sněhurka z vesmíru. Josef Somr jako spisovatel, kterému kariéru naruší mimozemšťani
-
Eva Blechová: Zářivé dítě. Oslnivý i temný příběh Marie Curie a radia
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.