Théophile Gautier: O obezitě v literatuře

24. leden 2008

Básník a prozaik Théophile Gautier (1811-1872) patří k druhé generaci francouzských romantiků. K vrcholům jeho básnické tvorby patří sbírka Emaily a kameje (1852), výrazně inspirovaná výtvarným uměním. Ve fejetonu s názvem O obezitě v literatuře Gautier, jemuž bylo v době uveřejnění tohoto textu pouhých dvaadvacet let, potvrzuje svou pověst vtipného glosátora a břitkého ironika.

Význam jeho díla tkví především v sugestivních popisech, v barvitém líčení prostředí zachycujícím atmosféru doby. Jeho nejznámější prózou je Kapitán Fracasse (1863), román, v němž autor líčí příhody potulných komediantů a zchudlého šlechtice. Gautier je dále autorem několika dodnes živých cestopisů (Italia, 1852, Cesta do Ruska, 1866) a řady historických či fantastických povídek.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?