Teritoria prázdnoty. Publikace Kongo severu umělce Jiřího Černického ukazuje temné srdce Afriky a severních Čech
Vizuální umělec, tvůrce experimentálních a intermediálních projektů Jiří Černický je autorem knihy, která se právě dostává na pulty knihkupectví. Jmenuje se Kongo severu, má více než 600 stran a číst se dá ze předu i zezadu.
Vizuální umělec, tvůrce experimentálních a intermediálních projektů Jiří Černický, držitel Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 1997, má na svém kontě již několik knih – pohádky O sasance, fikci O záhadném předmětu nalezen v kosmické lodi Gagarinova věc či poezie Mafián a Stromboli. Nová publikace Kongo severu se dá číst z obou stran. Jedna strana nás bere do středu afrického kontinentu v neklidné době devadesátých let, ale z druhé strany také do ústeckého kraje, který byl v době umělcova dětství plný oprámů, skládek a těžební činnosti.
„Oba dva ty světy spojuje určitá prázdnota. Já tomu říkám prázdnota, není to prázdnota absolutní. Spíš jde o takovou představu, že my si pod těma místama těžko něco představujeme. Pražák jezdí na Šumavu, jezdí do Krkonoš, ale těžko si dneska představí, jak to vypadalo na severu Čech za dob komunismu. A jelikož jsem tam bydlel v dost takových ubohých podmínkách… Představte si na periferii v Ústí nad Labem, což je ještě taková periferie periferie, obklopený šachtama, plynárnama, chemičkama a největší skládkou na světě, tak to je parádní dětství,“ vysvětluje své motivace autor Jiří Černický.
Jak se výtvarný umělec a pedagog ateliéru malby na UMPRUM stane spisovatelem? Jakou spojitost mají dvě strany nové knihy Kongo severu? A proč se ke vzpomínkám na dětství vrací právě teď? Poslechněte si celý rozhovor s Jiřím Černickým.
Související
-
Nejdůležitější je teď láska k bližnímu a radost ze života, říká vizuální umělec Jiří Černický
Kreslí, vyrábí multimediální instalace, experimentuje s malbou, má hotový román inspirovaný rodným Ústeckem, komentuje společenské dění a je aktivním muzikantem.
-
Velkohubá témata se ze současného umění vytratila, lituje Jiří Černický
Jiří Černický se v rámci výstavy Trump kontra Godzilla chopil starodávného námětu souboje titánů, který vizuální umění zpracovává už od počátku věků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.