Ten, kdo má literaturu opravdu rád, čte detektivky, říká básník a publicista Michal Jareš
Setkání s knihami napříč prostorem a časem připravila Blanka Stárková.
„Detektivky a hrůzostrašné příběhy se ohlásily včas – abych detektivku chápal jednak jako skvěle udělanou žánrovou literaturu, stejně jako i výborný realistický román o době vzniku. Ostatně si myslím, že ten, kdo má literaturu opravdu rád, čte detektivky. Začal to Ed McBain a už to nikdy neskončilo, podobně jako fascinace dobře udělaným a napsaným hororem nebo thrillerem – setkání se Stephenem Kingem a jeho Mrtvou zónou znamenalo nejen poznání psychologického strachu, ale také určité deziluze z reaganovské Ameriky: jak náhle podobné pocitům těsně před nukleární válkou, která nás mladičké v průběhu osmdesátek pronásledovala,“ říká v pořadu Knižní pól literární historik Michal Jareš, mj. spoluautor komentovaného soupisu sešitových románů Svět rodokapsu, Dějin československého komiksu nebo Dějin české detektivky.
Související
-
Bílá velryba je vtipná, protože je velká a všechno velké se umí smát, říká Lukáš Prokop
Ze své knihovny vybírá Lukáš Prokop, kurátor Muzea literatury. Setkání s knihami napříč prostorem a časem připravila Blanka Stárková.
-
V Tolkienovu Hobitovi je všechno, po čem může malý i dospělý čtenář zatoužit, říká František Kalenda
Ze své knihovny vybírá spisovatel a publicista František Kalenda. Setkání s knihami napříč prostorem a časem. Připravila Blanka Stárková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.