Temné stíny Emanuela Moravce

2. říjen 2015

Osoba plukovníka Emanuela Moravce se stala v našem národním prostředí synonymem pro zrádce a kolaboranta, jakýmsi prototypem antihrdiny par excellence.

Prostřednictvím jeho vlastních slov a myšlenek jsme se ponořili do hlubin Moravcovy osobnosti - hlavním zdrojem při tom byly zvukově dochované projevy a komentáře. Čerpali jsme však i z těch jeho rozhlasových komentářů, které se ve zvukové podobě nedochovaly (což byla naprostá většina), protože Moravec je během války několikrát vydal knižně.

Důležitým doplňkem jsou pak jeho další texty, publikované v denním tisku i knižně. Širší historický i psychologický kontext doplňují odborné historické texty i autorský komentář.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.