Szilárd Borbély: Nemajetní

30. listopad 2018

„Jdem a mlčíme. Je mezi náma třiadvacet let. Třiadvacet se nedá dělit. Třiadvacet se dá dělit jen samo sebou. A jednou. Taková samota je mezi náma...“ Bezútěšný záznam dětství, odpočítaného v prvočíslech maďarské kolektivizace. Četbu z knihy maďarského básníka v podání Jana Meduny poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Svíravý obraz vykořeněnosti, opuštěnosti a snahy dojít klidu. Jediný román maďarského básníka, vydaný nedlouho před jeho smrtí. Autobiograficky laděný příběh rodiny, která přežívá na východním Maďarsku v době kolektivizace. Přežívá na nejisté půdě, v nejisté době, s nejistotou zítřka. Otázky po vlastní identitě, po návratu do rodného kraje, který byl dějinami zapomenut, střídají otázky po tom, co budeme jíst zítra.

Účinkuje: Jan Meduna

Překlad: Robert Svoboda
Dramaturgie: Iryna Shkaruba
Režie: Tomáš Soldán

Natočeno v olomouckém studiu Českého rozhlasu.

autoři: Tomáš Soldán , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?