Švýcarská knižní cena pro Petera von Matt

02778070.jpeg
02778070.jpeg

Letošní Švýcarskou knižní cenu vyhrál Peter von Matt. Poprvé v historii nebyla cena udělena za román, ale za literárně-vědeckou publikaci.

Pro nominované autory i pro novináře bylo oznámení ocenění pětasedmdesátiletého germanisty velkým překvapením. Každoročně vypisovanou knižní cenu získal za sbírku esejů „Tele před Gotthardskou poštou – O švýcarské literatuře a politice“, která vyšla v mnichovském nakladatelství Hanser.

Švýcarská knižní cena je poměrně mladá. Jejím cílem je zviditelnit ve světě málo známou literaturu této malé malebné země. To se myslím docela dobře daří, cena se během několika let své existence mezinárodně prosadila. Uděluje ji od roku 2008 organizace Literární festival Bazileje a Spolek švýcarských knihkupců a nakladatelů. Ucházet se o ni mohou pouze švýcarští autoři nebo spisovatelé, kteří minimálně dva roky v této zemi žijí a pracují.

Jury, sestávající z novinářů a literárních kritiků, se mění každoročně. Původních 40 tisíc franků, kterými je cena dotována, bylo v letošním roce sníženo o 10 tisíc – šetřit se, jak se zdá, musí všude. Letošních pět nominovaných autorů vybrala porota z 76 navržených. Nominováni byli Sibylle Berg, Ursula Fricker, Thomas Meyer, Alain-Claude Sulzer a výherce Peter von Matt.

Peter von Matt je v literatuře známý jako zprostředkovatel mezi akademickým světem a veřejnou diskuzí. Ve svých esejích a článcích dovedně propojuje literární a politická témata. Podle názoru většiny literárních expertů je na tomto poli a konkrétně v eseji, podle které je nazvána celá odměněná sbírka, naprosto nepřekonatelný.

Letos se cena poprvé odevzdávala v Bazilejském divadle a porota zdůvodnila své rozhodnutí mimo jiné takto „Práce Petera von Matt vypovídá výtečným způsobem o švýcarské současnosti. Jeho jazykově neobyčejně silné a myšlenkově originální analýzy ujasňují souvislosti mezi literaturou a politikou.“

V eseji „Tele před Gotthardskou poštou“ slouží von Mattovi obraz Rudolfa Kollera z roku 1873 (Gothardská pošta) jako symbol změny. Před poštovním kočárem běží zmatené tele a snaží se dostat do bezpečí. Kollerův obraz je známým předělem mezi minulou a současnou epochou – alespoň tak ho interpretují kunsthistorici. Devět let po namalování obrazu byl otevřen Gotthardský tunel. Von Matt připisuje Kollerově oleji nejen význam předělu, ale i změny hodnot. Tato „explodující“ idyla je pro von Matta výchozím bodem precizního, rétoricky dokonalého střetnutí se „švýcarskou samozřejmostí“. Ve von Mattově svazku je 30 textů, kromě „Telete před Gotthardskou poštou“ byly všechny publikovány v posledních deseti letech.

Peter von Matt: Das Kalb vor der Gotthardpost. Zur Literatur und Politik der Schweiz. Hanser Verlag Mnichov, 368 stran.